Milani mposht me lehtësi Chievon, gati për derbin ndaj Interit

Milani ka fituar me rezultat 3-1 ndaj Chievos në ndeshjen e vlefshme për javën e tetë në Serie A.

Skuadra e drejtuar nga Gennaro Gattuso ka vazhduar serinë e fitoreve, pasi pas fitores ndaj Sassuolos kanë fituar me lehtësi edhe ndaj Chievos në San Siro.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të Rossonerëve, ku përveç shumë rasteve të krijuara arritën të shënojnë edhe dy gola.

Ishte sulmuesi argjentinas, Gonzalo Higuian, i cili shënoi në minutën e 27-të për 1-0, ndërsa në minutën e 34-të dyfishoi epërsinë pas dy asistimeve nga Suso.

Higuain shënoi dy gola (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Edhe pjesa e dytë nisi më mirë për vendasit, të cilët në minutën e 56-të shënuan me anë të Giacomo Bonaventuras për 3-0 dhe përsëri asistues ishte Suso.

Pas këtij goli, Milani fitoi qetësinë dhe menaxhonte ndeshjen duke mos rrezikuar, por mysafirët arritën ta tundin një herë rrjetën në minutën e 63-të me anë të Sergio Pellissier që shënoi për 3-1 dhe me këtë rezultat përfundoi ndeshja.

Milani ka hyrë në formë të mirë (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Pas kësaj fitore, Milani ngjitet në pozitën e 10-të me 12 pikë, ndërsa Chievo renditet në vendin e fundit me minus një pikë.

Në ndeshjen e radhës, Rossonerët do të luajnë në udhëtim te Interi, ndërsa Chievo e pret Atalantan. /Telegrafi/

Ai ishte yll i futbollit - tani në moshën 31-vjeçare mund të kthehet aty ku e nisi karrierën

Alphonso Davies përgatitet të qëndrojë në Bayern Munich, kanadezi i zhgënjyer me Real Madridin

Fury refuzon ta shikojë Usykun në sy - deklaratat e tyre para meçit të së shtunës

Deschamps publikon listën për EURO 2024, befason me ftesën ndaj lojtarit që luan në Arabinë Saudite

Ronald Koeman publikon listën e Holandës për EURO 2024, mbetet jashtë ylli i Serie A