Gola, atmosferë dhe gjithçka tjetër – Roma triumfon ndaj Lazios në derbin e zjarrtë lokal

Roma - Lazio (Photo by Paolo Bruno/Getty Images)

Roma ka fituar 3-1 derbin e madh lokal ndaj Lazios, i njohur ndryshe si Derby della Capitale, i vlefshëm për javën e shtatë të Serie A.

Pjesa e parë e takimit ishte e barabartë, me të dyja skuadrat që krijuan shumë raste të mira për gol, por vetëm vendasit arritën ta tundin rrjetën.

Rasti i parë në ndeshje i takoi Adam Marusicit (16′) të Lazios, por goditja e tij u prit nga portieri i Romës, Robin Olsen.

Dzeko u ndal nga Strakosha (Photo by Paolo Bruno/Getty Images)

Roma pati raste të mira me Edin Dzekon (23′) dhe Javier Pastoren (24′), por në të dyja rastet portieri shqiptar, Thomas Strakosha e bëri mrekullinë.

Kur pritej që pjesa e parë të përfundojë në skenë doli rezervisti Lorenzo Pellegrini (45′), i cili zëvendësoi në minutën e 36-të Pastoren, duke shënuar me thembër për 1-0 dhe duke dërguar skuadrën e tij në pushim me epërsi.

Pellegrini shënoi një gol të bukur (Photo by Paolo Bruno/Getty Images)

Në pjesën e dytë, përsëri u zhvillua një lojë e mirë me shumë raste, por edhe me tri gola të shënuara.

Në minutën e 67-të të ndeshjes në skenë doli sulmuesi italian Ciro Immobile që shënoi për barazimin 1-1 pas një gabimi të mbrojtjes së Romës.

Megjithatë, Roma nuk u zmbraps duke sulmuar dhe duke gjetur shpejt golin e rikthimit me anë të Aleksander Kolarov (71′), i cili shënoi nga goditja e lirë për 2-1.

Roma arriti të shënojë edhe një herë në minutën e 86-të të ndeshjes me anë të mbrojtësit Federico Fazio, goli i të cilit me kokë vulosi fitoren me rezultat përfundimtar 3-1.

Pas kësaj fitore, Roma ngjiten në pozitën e pestë me 11 pikë apo një pikë më pak se Lazio që renditet e katërta.

Në ndeshjen e ardhshme, Giallorosët udhëtojnë te Empoli, ndërsa Lazio e pret në shtëpi Fiorentinën. /Telegrafi/

Trajneri i Rumanisë tregohet një profesionist i vërtetë kur flet për lojën e Kosovës

Kapiteni Amir Rrrahmani merr përgjegjësinë për humbjen nga Rumania

Start dëshpërues i Kosovës në Ligën e Kombeve – mposhtet nga Rumania në ‘Fadil Vokrri’

Notat e lojtarëve: Kosova 0-3 Rumania