Përfundon ëndrra shqip e Zvicrës, Suedia kalon tutje

SAINT PETERSBURG, RUSSIA - JULY 03: Blerim Dzemaili of Switzerland reacts during the 2018 FIFA World Cup Russia Round of 16 match between Sweden and Switzerland at Saint Petersburg Stadium on July 3, 2018 in Saint Petersburg, Russia. (Photo by Francois Nel/Getty Images)

Suedia dhe Zvicra rezervuan një ndeshje mjaftë interesante, por që në fund fitues i nxori suedezët me rezultat 1-0.

Zvicra kishte vendosur që ta fillojë ndeshjen me katër shqiptarë, pasi në fushë ishin kapiteni Valon Behrami, Blerim Xhemiali, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Valon Behrami e Xherdan Shaqiri para ndeshjes (Getty Images)

Sudezët e nisën më mirë ndeshjen duke rrezikuar në minutën e 9-të me Marcus Berg.

Në minutën e 28-të përsëri Berg kishte rast të mirë, por që Yann Sommer, ndali gjuajtjen e tij.

Pamje nga ndeshja (Getty Images)

Rastin më të mirë për Zvicrën e kishte Blerim Xhemaili që gjuajti fortë në minutën e 39-të, por që goditja shkoi mbi portë.

Pjesën e dytë Zvicra e nisi më mirë, duke mbajtur topin dhe duke krijuar raste para porte.

Në kinutë e 61-të ishit një kombinim i bukur me Shaqirit dhe Xhakës, por që gjuajtja e tij bllokohet.

Mintua e 66-të ishte e dhimbshme për Zvicrën. Lojtari më i mirë i Suedisë, Emil Forsberg, gjuan fuqishëm, ndrërsa Akanji ia ndërron anën, për të përfunduar në rrjetë (1-0).

Emil Forsberg shënues i golit (Getty Images)

Zvcira pas pranimit të golit tentoi me të gjitha forcat të sulmojë, por pa sukses.

Rastet më të mira i kishte Breel Embolo dhe Seferovic, por nuk kishin fat.

Në fund Zvicra mbeti pa një lojtar, kur Lang u ndëshkua me të kuq.

Zvicra të dëshpëruar (Getty)

Suedia kalon në tetë skuadrat më të mira, ndërsa Zvicra përshëndetet nga Kampionati Botëror./Telegrafi/

"Mjekët më thanë se së shpejti do të vdes", Ish-portieri gjerman tregon sëmundjen e rëndë me të cilën po përballet

Tre sulmuesit që Xavi i do për të përforcuar sulmin e Barcelonës këtë verë

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Rekordi i zi që Manchester United e ka thyer pas humbjes së thellë ndaj Crystal Palace

Po e kërkon e gjitha Evropa, sensacioni i River Plates ka vendosur të luajë për Real Madridin

Pas 22 vitesh klubi i njohur kthehet në Ligën Premier – fituesit e titullit dhe një trofeu evropian tani janë në elitën e futbollit anglez