Milani vazhdon me fitore, mposht Lazion në derbin e javës në Serie A (Video)

MILAN, ITALY - JANUARY 28: Patrick Cutrone (R) of AC Milan scores the opening goal during the serie A match between AC Milan and SS Lazio at Stadio Giuseppe Meazza on January 28, 2018 in Milan, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Milani ka fituar ndaj Lazios në shtëpi me rezultat 2-1 në ndeshjen derbi të javës së 22-të në Serie A.

Skuadra e Gennaro Gattusos ka vazhduar me fitore në kampionatin italian duke quar në tre numrin e fitoreve radhazi.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 15-të dhe ishte i riu Patrick Cutrone që shënoi me kokë nga afërsia për 1-0 pas asistimit të Hakan Calhanouglu.

Festa e çmendur e Cutrones pas golit të epërsisë (Getty Images)

Megjithatë, epërsia e Rossonerëve nuk zgjati shumë pasi në minutën e 20-të ishte Adam Marusic, i cili shënoi një gol të bukur për 1-1.

Marusic shënoi një gol të bukur (Getty Images)

Milani nuk u dorëzua pas golit të pranuar dhe u hodh në sulm dhe kjo iu shpagua pasi gjeten golin epërsisë në minutën e 44-të me anë të Giacomo Bonaventuras, i cili dërgoi skuadrën e tij në pushim me epërsi 2-1.

Në pjesën e dytë, Lazio bëri disa ndryshime në sulm dhe u bë më e rrezikshme duke provuar disa herë ta gjejnë rrjetën.

Por, kjo nuk iu shpagua edhe pas rasteve të mira, ku më i miri ishte ai i Senad Lulic (84′), i cili humbi nga tri metra dhe pas 90 minutave ndeshja përfundoi me fitoren e Milanit me rezultat 2-1.

Bonaventura duke festuar me bashkëlojtarët (Getty Images)

Pas kësaj fitore, Rossonerët ngjiten në pozitën e shtatë me 34 pikë, ndërsa Lazio mbetet në vendin e tretë me 46 pikë të tubuara.

Në ndeshjen e radhës, skuadra e Gatussos udhëton te Udinese, ndërsa Lazio e pret në shtëpi Genoan. /Telegrafi/

Barcelona dhe Bayern Munich po konsiderojnë shkëmbimin e çmendur, marrëveshja do t'i bënte të dy klubet jashtëzakonisht të lumtur

Xabi Alonso mund të prishë planet e Barcelonës në Ligën e Kampionëve 2024/25

Thiago Silva arrin marrëveshje me klubin e ri

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Inteligjenca artificiale zgjedh sulmuesin më të mirë në Turqi, Rey Manaj lë pas emra të njohur