Përkundër të gjithave dhe gjithçkaje, Barça nuk befasohet nga Valencia dhe vazhdon të jetë e pamposhtur në La Liga (Video)

VALENCIA, SPAIN - NOVEMBER 26: Andres Iniesta of FC Barcelona competes for the ball with Geoffrey Kondogbia (L) and Martin Montoya of Valencia CF during the La Liga match between Valencia and Barcelona at Mestalla stadium on November 26, 2017 in Valencia, Spain. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Barcelona ka barazuar ndaj Valencias në derbin e javës së 13-të në La Liga me rezultat 1-1.

Ishte një ndeshje e mirë, por katalunasit ishin skuadra që dominoi në këtë takim. Kjo tregohet më së miri me faktin se vendasit shënuan me gjuajtjen e vetme që kishin në portën kundërshtare.

Momenti më i komentuar i kësaj ndeshje ndodhi në minutën e 30-të, kjo kur Lionel Messit nuk iu pranua goli, edhe pse topi kishte kaluar vijën e portës. Menjëherë pas kësaj vendasit u nisën në kundërsulm dhe Simone Zaza ishte afër të shënojë, por gjuajti jashtë dhe me rezultatin 0-0 përfundoi pjesa e parë.

Festa e Rodrigos te goli (Getty Images)

Valencia e filloi mirë pjesën e dytë dhe në minutën e 60-të shënoi me anë të Rodrigos.

Kjo duke sikur e këndelli Barcelonën, e cila filloi të organizohet më mirë dhe në minutën e 82-të pas një pasimi maestral nga Messi shënoi Jordi Alba.

Lionel Messi i dëshpëruar pas golit të Rodrigo Morenos (Getty Images)

Pas kësaj fitore Barça vazhdon në pozitën e parë me 35 pikë, katër më shumë se Valencia një vend më poshtë.

Ndeshja e ardhshme e klubit katalunas është ndaj Celta Vigos, kurse Valencia udhëton te Getafe. /Telegrafi/