LAJMI I FUNDIT:
Xhudo

Xhudo

1018 Artikuj

Info

Xhudo (që në shqip do të thotë ‘mënyrë e butë’) është krijuar në vitin 1882 nga Jigoro Kano, si një pedagogji fizike, mendore dhe morale në Japoni. Në përgjithësi konsiderohet si një art modern marcial që më vonë u zhvillua si një dyluftim dhe pastaj si sport olimpik.

Tipari më i spikatur është elementi konkurrues, ku qëllimi është hedhja apo rrëzimi i kundërshtarit, imobilizimi ose nënshtrimi, si edhe detyrimi për t’u dorëzuar përmes kapjes apo asfiskimit.

Majlinda Kelmendi është xhudistja më e suksesshme e Kosovës, e cila ka fituar tituj evropianë e botërorë, ndërsa në gusht 2016 u bë sportistja e parë e vendit tonë që fiton Medaljen e Artë Olimpike.

Kampionat Evropian shumë i suksesshëm për Kosovën në xhudo, fitojmë katër medalje në Francë

Kampionat Evropian shumë i suksesshëm për Kosovën në xhudo, fitojmë katër medalje në Francë

Xhudo
Super Akil Gjakova, fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian

Xhudo
Laura Fazliu shkëlqen në Kampionatin Evropian të xhudos, fiton medaljen e bronztë

Laura Fazliu shkëlqen në Kampionatin Evropian të xhudos, fiton medaljen e bronztë

Xhudo
Laura Fazliu humb në gjysmëfinale, por kërkon medaljen e bronztë me anë të repesazhit

Laura Fazliu humb në gjysmëfinale, por kërkon medaljen e bronztë me anë të repesazhit

Xhudo
Akili mposhtet në çerekfinale, kërkon medaljen e bronztë me anë të repesazhit

Akili mposhtet në çerekfinale, kërkon medaljen e bronztë me anë të repesazhit

Xhudo
Laura Fazliu kalon në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian

Laura Fazliu kalon në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian

Xhudo
Akil Gjakova kalon në çerekfinale të Kampionatit Evropianit

Akil Gjakova kalon në çerekfinale të Kampionatit Evropianit

Xhudo
Akil Gjakova mposht xhudistin serb në ndeshjen e parë të Kampionatit Evropian

Akil Gjakova mposht xhudistin serb në ndeshjen e parë të Kampionatit Evropian

Xhudo
Loriana Kuka dhe Laura Fazliu nisin me fitore garat në Kampionatin Evropian

Loriana Kuka dhe Laura Fazliu nisin me fitore garat në Kampionatin Evropian

Xhudo
Nora Gjakova fiton medalje të bronztë në Kampionatin Evropian të xhudos

Nora Gjakova fiton medalje të bronztë në Kampionatin Evropian të xhudos

Xhudo
Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian të xhudos

Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian të xhudos

Xhudo
Distria Krasniqi siguron medaljen e argjendtë, por kërkon të artën në finalen e Kampionatin Evropian

Distria Krasniqi siguron medaljen e argjendtë, por kërkon të artën në finalen e Kampionatin Evropian

Xhudo
Distria në gjysmëfinale të Evropianit, Nora kërkon të bronztën me anë të repesazhit

Distria në gjysmëfinale të Evropianit, Nora kërkon të bronztën me anë të repesazhit

Xhudo
Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova fillojnë me fitore garat në Kampionatin Evropian

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova fillojnë me fitore garat në Kampionatin Evropian

Xhudo
Flaka Loxha e nis me fitore Evropianin e xhudos, në raundin tjetër ka përball një serbe

Flaka Loxha e nis me fitore Evropianin e xhudos, në raundin tjetër ka përball një serbe

Xhudo
Akil Gjakova fiton medaljen e argjendtë në Grand Slamin e Abu Dabit

Akil Gjakova fiton medaljen e argjendtë në Grand Slamin e Abu Dabit

Xhudo
Akil Gjakova i siguron Kosovës medalje, kalon në finale të Grand Slamit në Abu Dabi

Akil Gjakova i siguron Kosovës medalje, kalon në finale të Grand Slamit në Abu Dabi

Xhudo
Akil Gjakova kalon në çerekfinale të Grand Slamit në Abu Dhabi

Akil Gjakova kalon në çerekfinale të Grand Slamit në Abu Dhabi

Xhudo
Kuka: Gjenerata e re po ngjitet në kulmin e sportit evropian e botëror

Kuka: Gjenerata e re po ngjitet në kulmin e sportit evropian e botëror

Xhudo
Blin Kuka e fiton medaljen e argjendtë në Evropianin e xhudos

Blin Kuka e fiton medaljen e argjendtë në Evropianin e xhudos

Xhudo
Blin Kuka arrin në finale të Kupës Evropiane, siguron medaljen

Blin Kuka arrin në finale të Kupës Evropiane, siguron medaljen

Xhudo
Kosova fiton pesë medalje në Ballkanikun e xhudos, Muhamedin Veseli i artë

Kosova fiton pesë medalje në Ballkanikun e xhudos, Muhamedin Veseli i artë

Xhudo
Prezantohet logoja zyrtare e Evropianit të Xhudos që mbahet në Prishtinë

Prezantohet logoja zyrtare e Evropianit të Xhudos që mbahet në Prishtinë

Xhudo
Ministri i Sportit, Hajrulla Çeku zbulon projektin e Qendrës Nacionale të Xhudos

Ministri i Sportit, Hajrulla Çeku zbulon projektin e Qendrës Nacionale të Xhudos

Xhudo