LAJMI I FUNDIT:

Kampionat Evropian shumë i suksesshëm për Kosovën në xhudo, fitojmë katër medalje në Francë

Kampionat Evropian shumë i suksesshëm për Kosovën në xhudo, fitojmë katër medalje në Francë

Kosova ka fituar katër medalje në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Montpellier të Francës.

Një medalje e argjendtë dhe tri të bronzta ishte bilanci i Kosovës në këtë kampionat, ku mori pjesë me gjashtë garues.

Festa e medaljeve filloi të premten kur fillimisht Distria Krasniqi, fitoi medalje të argjendtë në kategorinë deri 52 kilogramë, ku ishte bartëse e parë.

Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian të xhudos
Lexo po ashtu Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian të xhudos

Në finale u mposht nga francezja Amandine Buchard, që ishte bartësja e dytë dhe medalistja olimpike, botërore e evropiane.

Pas saj të premten fitoi medalje të bronztë Nora Gjakova. Për medalje të bronztë, Nora e mposhti gjermanen Seija Ballhaus ku fitoi me Ippon në kohën shtesë.

Nora Gjakova fiton medalje të bronztë në Kampionatin Evropian të xhudos
Lexo po ashtu Nora Gjakova fiton medalje të bronztë në Kampionatin Evropian të xhudos

Dy të bronzta të tjera erdhën sot (e shtunë), ku shkëlqyen Laura Fazliu dhe Akil Gjakova.

Laura në luftë për medalje të bronztë e mposhti portugezen Timo Barbara, ku realizoi hedhje tjetër të bukur për fitore me Ippon.

Laura Fazliu shkëlqen në Kampionatin Evropian të xhudos, fiton medaljen e bronztë
Lexo po ashtu Laura Fazliu shkëlqen në Kampionatin Evropian të xhudos, fiton medaljen e bronztë

Akil Gjakova është kthyer të medalja evropiane, ku ishte kampion evropian në vitin 2021.

Në luftën për medalje të bronztë Akili e kishte përballë legjendën e xhudos botërore, Lasha Shavdatuashvili. Akili fitoi me nëj hedhje të bukur në kohën shtesë.

Super Akil Gjakova, fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian
Lexo po ashtu Super Akil Gjakova, fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian

Flaka Loxha dhe Loriana Kuka nuk arritën të fitonin medalje në këtë Kampionat Evropian.

“Akili sot kontriboj për barazi gjinore! Medalja e Akilit përmbylli Evropianin më të suksesshëm deri më tani me plot katër medalje. Kosova mbi të gjitha…”, ka shkruar Driton Kukan në rrjetet sociale.

Kosova ka 23 medalje në Kampionatet Evropiane për seniorë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
Anglia në epërsi ndaj Serbisë - gol dhe rekord për Jude Bellingham

Anglia në epërsi ndaj Serbisë - gol dhe rekord për Jude Bellingham

Përfaqësueset

"Chiesa dhe Barella mund të luanin edhe në 2006-tën, Dimarcon do ta zëvendësoja menjëherë" - Totti flet pas ndeshjes me Shqipërinë

Përfaqësueset
Përzgjedhësi i Holandës, Ronald Koeman, neveriti tifozët e futbollit pasi u kap duke futur gishtin nga hunda në gojë

Përzgjedhësi i Holandës, Ronald Koeman, neveriti tifozët e futbollit pasi u kap duke futur gishtin nga hunda në gojë

Përfaqësueset
Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A  - ai kushton 30 milionë euro

Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A - ai kushton 30 milionë euro

La Liga
Kalo në kategori