LAJMI I FUNDIT:
Xhudo

Xhudo

1018 Artikuj

Info

Xhudo (që në shqip do të thotë ‘mënyrë e butë’) është krijuar në vitin 1882 nga Jigoro Kano, si një pedagogji fizike, mendore dhe morale në Japoni. Në përgjithësi konsiderohet si një art modern marcial që më vonë u zhvillua si një dyluftim dhe pastaj si sport olimpik.

Tipari më i spikatur është elementi konkurrues, ku qëllimi është hedhja apo rrëzimi i kundërshtarit, imobilizimi ose nënshtrimi, si edhe detyrimi për t’u dorëzuar përmes kapjes apo asfiskimit.

Majlinda Kelmendi është xhudistja më e suksesshme e Kosovës, e cila ka fituar tituj evropianë e botërorë, ndërsa në gusht 2016 u bë sportistja e parë e vendit tonë që fiton Medaljen e Artë Olimpike.

Nora Gjakova fiton dy luftërat e para në Grand Slamin e Bakut, në çerekfinale përballet me një serbe

Nora Gjakova fiton dy luftërat e para në Grand Slamin e Bakut, në çerekfinale përballet me një serbe

Xhudo
Kuka krenar për sukseset e xhudistëve dhe medaljen e tij të 15-të në karrierë

Kuka krenar për sukseset e xhudistëve dhe medaljen e tij të 15-të në karrierë

Xhudo
Nora Gjakova humb garën për të bronztën, renditet e pesta

Nora Gjakova humb garën për të bronztën, renditet e pesta

Xhudo
Distria Krasaniqi fiton medaljen e artë në Paris, merr edhe 1000 pikë

Distria Krasaniqi fiton medaljen e artë në Paris, merr edhe 1000 pikë

Xhudo
Ujë Rugove viziton kampionët e xhudos duke i befasuar me dhurata

Ujë Rugove viziton kampionët e xhudos duke i befasuar me dhurata

Xhudo
Rrëfimi i Laura Fazliut: Ëndërroj rezultatet e Majlinda Kelmendit

Rrëfimi i Laura Fazliut: Ëndërroj rezultatet e Majlinda Kelmendit

Xhudo
Distria Krasniqi e mbyll vitin në vendin e parë të renditjes botërore në xhudo

Distria Krasniqi e mbyll vitin në vendin e parë të renditjes botërore në xhudo

Xhudo
Kosova është shtet i xhudos

Kosova është shtet i xhudos

Xhudo
Kurti: E natyrshme që Evropiani i Xhudos të mbahet në Kosovë

Kurti: E natyrshme që Evropiani i Xhudos të mbahet në Kosovë

Xhudo
Akil Gjakova i siguron medaljen e artë Kosovës në Kampionatin e Hapur Evropian

Akil Gjakova i siguron medaljen e artë Kosovës në Kampionatin e Hapur Evropian

Xhudo
Nuk ndalen medaljet, edhe Distria Krasniqi fiton të bronztën

Nuk ndalen medaljet, edhe Distria Krasniqi fiton të bronztën

Xhudo
Nora Gjakova i sjell medaljen e dytë të bronztë Kosovës në Kampionatin e Hapur Evropian

Nora Gjakova i sjell medaljen e dytë të bronztë Kosovës në Kampionatin e Hapur Evropian

Xhudo
Akil Gjakova kalon në finalen e madhe të Kampionatit të Hapur Evropian

Akil Gjakova kalon në finalen e madhe të Kampionatit të Hapur Evropian

Xhudo
Distria dhe Nora humbin në gjysmëfinale, kërkojnë medaljen e bronztë në repesazh

Distria dhe Nora humbin në gjysmëfinale, kërkojnë medaljen e bronztë në repesazh

Xhudo
Akil Gjakova kalon në gjysmëfinale, Dardan Cena vazhdon në repesazh

Akil Gjakova kalon në gjysmëfinale, Dardan Cena vazhdon në repesazh

Xhudo
Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova kalojnë në gjysmëfinale të Kampionatin të Hapur Evropian

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova kalojnë në gjysmëfinale të Kampionatin të Hapur Evropian

Xhudo
Akil Gjakova dhe Dardan Cena kalojnë në raundin e radhës të Kampionatit të Hapur Evropian

Akil Gjakova dhe Dardan Cena kalojnë në raundin e radhës të Kampionatit të Hapur Evropian

Xhudo
Akil Gjakova, Nora Gjakova dhe Dardan Cena nisin me fitore Kampionatin e Hapur Evropian

Akil Gjakova, Nora Gjakova dhe Dardan Cena nisin me fitore Kampionatin e Hapur Evropian

Xhudo
Disa nga xhudistët më të mëdhenj evropianë do të zbarkojnë në Prishtinë

Disa nga xhudistët më të mëdhenj evropianë do të zbarkojnë në Prishtinë

Xhudo
“Ky është caku”, Kuka pret medalje nga Evropiani i xhudos në Prishtinë

“Ky është caku”, Kuka pret medalje nga Evropiani i xhudos në Prishtinë

Xhudo
Shpërblimi deri në 300 mijë euro: Unioni Evropian i Xhudos shkruan për garën që do të mbahet në Prishtinë

Shpërblimi deri në 300 mijë euro: Unioni Evropian i Xhudos shkruan për garën që do të mbahet në Prishtinë

Xhudo
​Ushtarët e FSK-së certifikohen për xhudo dhe vetëmbrojtje, Kurti: Fuqizim për djemtë dhe vajzat tona në uniformë

​Ushtarët e FSK-së certifikohen për xhudo dhe vetëmbrojtje, Kurti: Fuqizim për djemtë dhe vajzat tona në uniformë

Kosovë
Rrugëtim kampionësh drejtë “Paris 2024”: Bashkëpunim i artë mes Ujë Rugove dhe klubit Ippon

Rrugëtim kampionësh drejtë “Paris 2024”: Bashkëpunim i artë mes Ujë Rugove dhe klubit Ippon

Xhudo
Kosova ka fituar 23 medalje në Kampionate Evropiane të xhudos brenda 10 viteve

Kosova ka fituar 23 medalje në Kampionate Evropiane të xhudos brenda 10 viteve

Xhudo