LAJMI I FUNDIT:

Vettingu në drejtësi

75 Artikuj

Shala: Kushtetuesja ende nuk ka përgjigje për draft-amendamentet për vettingun

Shala: Kushtetuesja ende nuk ka përgjigje për draft-amendamentet për vettingun

Drejtësi
Juristët: Vettingu, zgjidhja e vetme për të disiplinuar prokurorët

Juristët: Vettingu, zgjidhja e vetme për të disiplinuar prokurorët

Drejtësi
Procesi i Vettingut në drejtësi, pozita e opozita pajtohen për reformat e bëra në këtë drejtim

Procesi i Vettingut në drejtësi, pozita e opozita pajtohen për reformat e bëra në këtë drejtim

Meridiana Statovci
​Konstituohet Komisioni Parlamentar për vettingun – sfidë konsiderohet sigurimi i votës së Listës Serbe

​Konstituohet Komisioni Parlamentar për vettingun – sfidë konsiderohet sigurimi i votës së Listës Serbe

Kosovë
Vettingu në Shqipëri – më shumë se gjysma e prokurorëve dhe gjykatësve kanë dalë nga sistemi

Vettingu në Shqipëri – më shumë se gjysma e prokurorëve dhe gjykatësve kanë dalë nga sistemi

Shqipëri
Vettingu i domosdoshëm, Shala nga IKD: Shembull i keq i reformave kur Qeveria ndërhyn dhe ua ul pagat gjyqtarëve

Vettingu i domosdoshëm, Shala nga IKD: Shembull i keq i reformave kur Qeveria ndërhyn dhe ua ul pagat gjyqtarëve

Meridiana Statovci
Krasniqi: Vettingu duhet të ndodh, e paqartë pse po vonohet

Krasniqi: Vettingu duhet të ndodh, e paqartë pse po vonohet

Drejtësi
Haxhiu në takim me Reynders, zotohet se vettingun do ta bëjë në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias

Haxhiu në takim me Reynders, zotohet se vettingun do ta bëjë në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias

Kosovë
Për 15 muaj qeverisje tri kriza globale, dekodimi i video-mesazheve dhe çështja e Byrosë shtetërore e Vettingu – intervista me deputetin e LVV-së

Për 15 muaj qeverisje tri kriza globale, dekodimi i video-mesazheve dhe çështja e Byrosë shtetërore e Vettingu – intervista me deputetin e LVV-së

Kosovë
Vettingu në Kosovë, Kurti: Mund të përfitojmë nga përvoja e Shqipërisë  

Vettingu në Kosovë, Kurti: Mund të përfitojmë nga përvoja e Shqipërisë  

Drejtësi
Procesi i Vettingut në drejtësi ka filluar rrugën drejt finalizimit

Procesi i Vettingut në drejtësi ka filluar rrugën drejt finalizimit

Drejtësi
Konjufca pranon dosjen e Vettingut: Votimi dhe implementimi i tij është jetik për drejtësinë

Konjufca pranon dosjen e Vettingut: Votimi dhe implementimi i tij është jetik për drejtësinë

Drejtësi
Kurti: Për faktin se dhunuesi i 11 vjeçares ka lëvizur i lirë nënkupton se drejtësia ka dështuar, Vettingu është i domosdoshëm

Kurti: Për faktin se dhunuesi i 11 vjeçares ka lëvizur i lirë nënkupton se drejtësia ka dështuar, Vettingu është i domosdoshëm

Kosovë
Dosja e Vettingut shkon në Kuvend për miratim, Haxhiu: Reforma në drejtësi është e domosdoshme

Dosja e Vettingut shkon në Kuvend për miratim, Haxhiu: Reforma në drejtësi është e domosdoshme

Drejtësi
Haxhiu takoi ambasadorin Hovenier dhe sekretaren Johnson, flasin për vettingun dhe luftimin e korrupsionit

Haxhiu takoi ambasadorin Hovenier dhe sekretaren Johnson, flasin për vettingun dhe luftimin e korrupsionit

Kosovë
Lekaj: Nuk kemi frikë nga ligji për konfiskimin e pasurisë, frikë të kenë ata që kanë keqpërdorur pozitat

Lekaj: Nuk kemi frikë nga ligji për konfiskimin e pasurisë, frikë të kenë ata që kanë keqpërdorur pozitat

Politikë
Haxhiu: Rekomandimet e Komisionit të Venecias nuk ishin 100 për qind ato që i kemi synuar

Haxhiu: Rekomandimet e Komisionit të Venecias nuk ishin 100 për qind ato që i kemi synuar

Kosovë
Komunitetet jo shumicë i japin mbështetje vettingut

Komunitetet jo shumicë i japin mbështetje vettingut

Drejtësi
Rrustemi: Pozitë e opozitë duhet të bashkohemi për procesin e Vettingut, vendi ka nevojë për reformë në sistemin e drejtësisë

Rrustemi: Pozitë e opozitë duhet të bashkohemi për procesin e Vettingut, vendi ka nevojë për reformë në sistemin e drejtësisë

Kosovë
Qeveria: Kurti takoi Krasniqin, do të takojë edhe Haradinajn e nga LDK thonë se kontributin do ta japin në Kuvend

Qeveria: Kurti takoi Krasniqin, do të takojë edhe Haradinajn e nga LDK thonë se kontributin do ta japin në Kuvend

Kosovë
Krasniqi pas takimit me Kurtin: Procesi i Vettingut duhet të  zhvillohet përmes Kuvendit

Krasniqi pas takimit me Kurtin: Procesi i Vettingut duhet të  zhvillohet përmes Kuvendit

Kosovë
Takimet me liderët opozitarë për vettingun, Haxhiu: Brenda ditësh përpjekjet e para

Takimet me liderët opozitarë për vettingun, Haxhiu: Brenda ditësh përpjekjet e para

Kosovë
Haxhiu: Vettingu nuk ka të bëjë me emra të përveçëm, pres të kem takime edhe me opozitën

Haxhiu: Vettingu nuk ka të bëjë me emra të përveçëm, pres të kem takime edhe me opozitën

Drejtësi
Njohësit e drejtësisë kërkojnë rishikimin të thellë të projektligjit për Byronë Shtetërore

Njohësit e drejtësisë kërkojnë rishikimin të thellë të projektligjit për Byronë Shtetërore

Drejtësi