Bill Gates llogaritet personi i dytë më i pasur në botë dhe vlera e pasurisë së biznesmenit, investitorit, autorit dhe filantropit llogaritet rreth 96 miliardë dollarë.

Madje, në një përllogaritje të bërë, thuhet se nëse Gates do t’i jepte çdo personi të vetëm në botë nga 10 dollarë, atij do t’i mbetnin për vete edhe 20 miliardë dollarë.

Gates u bë miliarderi më i ri në botë në histori në moshën 31-vjeçare. Ai e mbajti këtë titull deri në vitin 2008, kur 23 vjeçari Mark Zuckerberg e rrëmbeu atë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Gates shpenzon pasurinë e tij në çdo gjë, që nga makinat luksoze deri te përkujdesja për pemën e tij të preferuar, por qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë botën.

Bill Gates mori një fillim të hershëm për ndërtimin e pasurisë së tij. Në vetëm 17 vjeç, ai shiti programin e tij të parë kompjuterik – një program të orareve – shkollës së tij private për 4.200 dollarë.

Miqtë e fëmijërisë, Bill Gates dhe Paul Allen themeluan Microsoft në vitin 1975. Në vitin 1980, Microsoft zhvilloi një sistem operativ për kompjuterin e parë personal IBM.

Sistemi, MS-DOS, shpejt u bë një nga produktet më fitimprurëse të Microsoft-it, pasi do të zhvillohej në atë që do të bëhej sistemi operativ për gati çdo kompjuter.

Kur Microsoft doli në publik, kompania u vlerësua 61 milionë dollarë dhe Gates bëri 1.6 milionë dollarë nga shitja e aksioneve. Pjesa e mbetur prej 45% në kompani u bë një vlerë prej 350 milionë dollarësh.

Në vetëm 30 vjeç, Gates ishte tashmë një nga njerëzit më të pasur në Amerikë.

Në vitin 1990, Microsoft lëshoi një tjetër produkt jashtëzakonisht të suksesshëm, Microsoft Office, i cili vazhdon të jetë një nga produktet më të mëdha të Microsoft edhe sot, 30 vjet pas publikimit të parë të tij.

Me jashtëqitje në duar, Bill Gates mbështet “revolucionin e tualetit” – prezanton tualetin e së ardhmes (Foto/Video) Me jashtëqitje në duar, Bill Gates mbështet “revolucionin e tualetit” – prezanton tualetin e së ardhmes (Foto/Video)

Dhe kur Windows 95 filloi në vitin 1995, Gates u bë njeriu më i pasur në botë, duke mbetur atje derisa Warren Buffett i zuri vendin në vitin 2008, i cili u rrëzua nga Jeff Bezos më 2017.

Në vitin 1999, në kulmin e rritjes së “dot com”, pasuria e Bill Gates për pak kohë kishte tejkaluar shifrën 100 miliardë dollarë.

Por gjërat nuk shkonin gjithmonë në favor të Gates. Në vitin 2000, ai dha dorëheqjen si drejtor ekzekutiv, ndërsa Microsoft ishte i përfshirë në një padi anti-trust, të depozituar nga Departamenti i Drejtësisë.

Pas një vendimi që kompania kishte shkelur ligjin anti-trust, çmimi i aksioneve i Microsoft-it ra 14%. U deshën rreth 15 vjet që Microsoft të rikthehej. Por që atëherë, kompania ka bërë përparim të fortë.

Kështu, në vitin 2018, Microsoft goditi vitin e parë të shitjes prej 100 miliardë dollarësh dhe përfundoi vitin si kompania më e vlefshme që kalonte kompanitë si Apple ashtu edhe Amazon.

Bill Gates tanimë ka shitur apo dhuruar shumicën e aksioneve të Microsoft. Ai ka dhuruar më shumë se 35.8 miliardë dollarë të aksioneve të tij, deri më tani. Ai aktualisht zotëron vetëm pak më shumë se 1% të aksioneve të Microsoft, por 1% vlerësohet të jenë me vlerë rreth 7.3 miliardë dollarë. Pra, edhe pse Bill Gates nuk mund të jetë më njeriu më i pasur në botë, ai ende po bën mjaft mirë.

Fondacioni bamirës që themeloi Gates dhe bashkëshortja e tij, Melinda, Fondacioni Bill & Melinda Gates, është qendra më e madhe private bamirësie në botë. Ajo mban më shumë se 50 miliardë dollarë në asete dhe ka dhuruar 40 miliardë dollarë për iniciativat e ndryshme globale të edukimit dhe shëndetësisë gjatë viteve.

Në vitin 2010, Bill dhe Melinda Gates u bashkuan me Warren Buffett për të krijuar “The Giving Pledge”. Ata që bashkohen angazhohen për dhurimin e gjysmës së pasurisë së tyre për bamirësi.

Edhe pse Gates është i përkushtuar për filantropinë, ai nuk është i trembur për shpenzimin e parave të tij në gjërat që ai pëlqen, si automjetet luksoze, përcjell Telegrafi.

Për makinën e tij të parë, Gates bleu një Porsche 911.

Kjo ishte hera e parë e tij shpenzimeve të tilla nga paratë e Microsoft dhe jo një zgjedhje e habitshme duke pasur parasysh dashurinë e Gates për shpejtësinë nëpër shkretëtirat e New Mexico, ku Microsoft ishte me bazë në atë kohë.

Gates gjithsesi ka mbledhur një numër të makinave luksoze gjatë viteve, duke përfshirë një Ferrari 348 dhe një Jaguar XJ6.

Dashuria e tij për automjetet luksoze shtrihet përtej makinave. Në vitin 1997, ai bleu një aeroplan prej 21 milionë dollarësh.

Kohët e fundit, Gates rezervoi një jaht për 5 milionë dollarë në javë për një pushim familjar në Mesdhe.

Megjithatë, edhe më mbresëlënëse është portofolio e pasurive të patundshme të Gates. Përmes firmës së tij personale të investimeve, Cascade, Gates zotëron gati gjysmën e zinxhirit të hoteleve FourSeasons.

Ai gjithashtu ka pronësi të pjesshme të hotelit Charles në Kembrixh, Massachusetts.

Veç këtyre, në vitin 2009, Gates bleu një fermë prej 9 milionë dollarësh në Wyoming, që dikur i përkiste Buffalo Bill. Dhe në vitin 2013, ai bleu një fermë 4.5 hektarësh në South Florida për 8.7 milionë dollarë. Tre vjet më vonë, ai bëri tituj për blerjen e tre prej pronave fqinje për një fitim prej 18 milionë dollarësh. Gates shpenzoi edhe 18 milionë dollarë në fermën e kuajve të Kalifornisë së Jugut të Jenny Craig.

Microsoft founder Bill Gates points at a jar containing human faeces during his speech at the Reinvented Toilet Expo showcasing sewerless sanitation technology in Beijing, China November 6, 2018. REUTERS/Thomas Peter

Gates ia ka dedikuar shkëlqyeshëm shtatë vjet dhe 63 milionë dollarë ndërtimit të një patundshmërie masive të teknologjisë së lartë në Medina, Washington, e cila është gjithashtu shtëpia e Jeff Bezos. Ai e quajti pasurinë e tij, Xanadu 2.0 – e cila sot vlerësohet të ketë një vlerë prej rreth 131 milionë dollarë.

Shtëpia thuhet se është jashtëzakonisht e teknologjisë së lartë, e pajisur me një sistem sensor që i përshtatet temperaturës së çdo mysafiri dhe preferencave të ndriçimit nëpërmjet një pike që çdo mysafir merr.

Dhe falë altoparlantëve të fshehur prapa sfondit, muzika ju shoqëron në cilindo dhomë që hyni.

Në bibliotekën e pasur, mund të gjeni një dorëshkrim të Leonardo da Vinçit për të cilin Gates ka paguar 30 milionë dollarë në vitin 1994. Dhe sigurisht, koleksioni i dashur i makinave të Gates mbahen brenda një garazhi të përshtatur që mund të “strehojë” deri në 23 makina.

Megjithatë, jo të gjitha thesaret e Gates janë të ruajtura brenda në këtë patundshmëri.

Edhe pse i ka 90 miliardë dollarë pasuri, Bill Gates pret në radhë për të paguar hamburgerin dhe patatet e skuqura - i kushtuan afro 8 dollarë (Foto) Edhe pse i ka 90 miliardë dollarë pasuri, Bill Gates pret në radhë për të paguar hamburgerin dhe patatet e skuqura - i kushtuan afro 8 dollarë (Foto)

Një ndërtesë ndaras prej 3900 metra katrorë përmban një pishinë gjigante, që përmban një sistem muzikor nënujor.

Ndërkohë, pema e preferuar e Gates-it – një panjë 40-vjeçare – është nën mbikëqyrje 24/7 dhe automatikisht ujitet me ujë – kur ka nevojë. Për bregun e tij të liqenit, Gates importon “rërë speciale” çdo vit.

Gjithsesi, shkruajnë mediat, përcjell Telegrafi, jo të gjitha blerjet e Gates janë po aq ekstravagante. Ai mban në një orë dore që kushton vetëm 10 dollarë, sepse ai nuk beson në shpenzimin e një shumë parash në ato që ai vesh dhe thuhet se ka një shije për ushqimet e McDonald’s dhe Coke dietale.

Gates ka treguar se ai zakonisht pi nga tre deri në katër kanaçe të tilla pije në ditë. Përpjekja e Gates gjithashtu shtrihet tek fëmijët e tij. Secili nga tre fëmijët e tij do të marrë 10 milionë dollarë, që do të thotë se secili prej tyre merr më pak se 1.1% të pasurisë totale të babait të tyre. Gates ka thënë se dëshiron që fëmijët e tij të kenë sukses në vete.

Në fund, shumica e pasurisë masive të Bill Gates do të shkojnë në bamirësi. Kur u pyet për qëllimet e tij, Gates shpjegoi se ai është i përqendruar në punën me fondacionin e tij për të ulur vdekjen e fëmijëve dhe kequshqyerjen, si dhe për t’i dhënë fund poliomelitit.

Ai gjithashtu përmendi ngrohjen globale si një nga shqetësimet e tij kryesore – duke mos harruar balancën ndërmjet privatësisë dhe inovacionit, si dhe përdorimin e teknologjisë në arsim.

Dhe siç thuhet në fund, Bill Gates përfundimisht synon të ofrojë një pjesë të madhe të pasurisë së tij për të luftuar për gjërat që ai beson dhe për të lënë pas një botë më të mirë për gjeneratat e ardhshme. /Telegrafi/