Portieri i Leeds pranoi një autogol të paprecedentë në sekondën e fundit dhe e përfundoi ndeshjen në lot

Portieri i Leeds United, Illan Meslier, pësoi një autogol të jashtëzakonshëm në minutën e 97-të të derbit kundër Sunderlandit dhe kështu i kushtoi skuadrës së tij dy pikë të vlefshme si mysafir.

Mbrëmë Sunderland dhe Leeds barazuan në derbin e xhiros së nëntë të kampionatit anglez dhe ndeshja përfundoi me rezultat 2-2. Me shpërndarjen e pikëve sigurisht që mund të jenë më të kënaqur futbollistët vendas, të cilët arritën nivelin në aksionin e fundit të ndeshjes.

Leeds kishte epërsi 2-1 nga minuta e 56-të dhe më pas në minutën e shtatë të kohës shtesë ndodhi skena më komike por edhe më tragjike e sezonit anglez. Kur kishte një aksion që nuk shpresonte shumë, një top i lehtë shkoi nga Junior Firp te portieri i tij Illan Meslier.

Megjithatë, francezi më pas humbi plotësisht në fushë dhe humbi topin që kaloi përtej trupit të tij në portë. As lojtarët dhe tifozët vendas nuk mund ta besonin atë që ndodhi, por ata e pranuan dhuratën krahëhapur dhe festuan fitimin e një pikë të vlefshme.

Trajneri i Leeds, Daniel Farke tha në fund të ndeshjes se portieri Meslier ishte në lot dhe shumë i zhgënjyer.

“Pas një situate si kjo, nuk ke nevojë t’i thuash asgjë Meslierit. Ai është personi më i trishtuar në dhomën e zhveshjes, është një nënvlerësim të thuash se ai ishte në lot”, deklaroi Farke.

Trajneri shtoi se në karrierën e tij 30-vjeçare nuk kishte përjetuar kurrë diçka të tillë, një gabim të tillë në situatën e fundit të ndeshjes. Kapiteni i Leeds, Pascal Struijk mbrojti portierin e tij duke thënë se topi u kthye në mënyrë të vështirë para se ta arrinte atë. /Telegrafi/

Traore dhe Walker u përfshinë në një duel shpejtësie dhe aty kishte një fitues të qartë

"Paraqitja e parë publike": Vëllai i Michael Schumacher jep përditësimin shëndetësor të legjendës së F1

Formula 1
Lojtari që dikur shkëlqeu me fanellën e Real Madridit ka vendosur ta vazhdojë karrierën në Malajzi

Barcelona e shqetësuar me atë çfarë po i ndodh Vitor Roques te Betisi

Lista e Kosovës për ndeshjet e tetorit pëson ndryshime - Foda ndryshon pozicionin e dy mesfushorëve

Mysafirëve në

Mysafirëve në "daljen e parë publike në 11 vjet" të Michael Schumacher iu dha një rregull i rreptë për t'u ndjekur