Debutim i tmerrshëm i De Geas te Fiorentina – pëson tri gola

David de Gea bëri paraqitjen e tij të parë konkurruese në 446 ditë të enjten në mbrëmje, teksa Fiorentina u paraqit kundër skuadrës hungareze Puskas Academy në Ligën e Konferencës.

Portieri 33-vjeçar, i cili u largua nga Manchester United në verën e vitit 2023 pas 12 vitesh në Old Trafford, së fundmi ka nënshkruar një marrëveshje njëvjeçare me Fiorentinën me opsionin e zgjatjes edhe për një vit.

De Gea filloi në bankinë ndeshjen hapëse të Fiorentinës në Serie A kundër Parmës të shtunën.

Por pesë ditë më vonë, atij iu dha fillimi në ndeshjen e parë të ndeshjes play-off të Ligës së Konferencës kundër Puskas Academy, i cili filloi një fillim të jashtëzakonshëm të enjten.

Zsolt Nagy hapi rezultatin nga pika e bardhë me vetëm tetë minuta lojë dhe vetëm tre minuta më vonë, De Gea nuk ishte në gjendje të ndalonte goditjen e fuqishme të Mikael Soisalo.

Ndeshja mes Fiorentinës dhe Psukas Academy përfundoi 3-3, ndërsa spanjolli mund ta ketë imagjinuar një debutim më ndryshe, por që në realitet pësoi tri gola. /Telegrafi/