Festa e çmendur që u kthye në zhgënjim: Tifozët e Hamburgut festuan rikthimin në Bundesliga – por Heidenheimi ua ndali gëzimin

Ka pasur disa skena të jashtëzakonshme në Gjermani, derisa ato kanë ndodhur në minutat e fundit të një ndeshje.

Mbështetësit e Hamburgut hynë në fushë pasi skuadra e tyre mundi Sandhausen 1-0, duke menduar se ishin promovuar në Bundesligë.

Por, ndërsa festimet ishin duke u zhvilluar në fushë, Heidenheim, i cili ishte vetëm dy pikë prapa Hamburgut në tabelë, ishte ende duke luajtur kundër Regensburg.

Me rezultatin 2-1 në minutat e fundit të ndeshjes, Heidenheimit i nevojiteshin dy gola për të siguruar promovimin, me Hamburgun që tashmë kishte filluar festimet.

Megjithatë, një gol i barazimit në minutën e 93-të nisi një nga rikthimet më të shquara të futbollit, përpara se Tim Kleindienst të përfundonte misionin e pamundur në minutën e 99-të, që do të thotë se Heidenheim u inkuadrua për hetë të parë në histori në Bundesligë.

Kaosi pasoi mes tifozëve të Hamburgut, me festimet që shpejt u kthyen në ankth pasi mbështetësit e kuptuan se në fund të fundit nuk ishin promovuar.

Për shkak të mënyrës unike të formulimit të kategorive gjermane, Hamburgu do të ketë ende shansin për t’u promovuar në një ndeshje play-off kundër Stuttgartit. /Telegrafi/

"Isha absolutisht i vdekur" - fjalët e Jude Bellingham pas ndeshjes me Sllovninë shqetësojnë fansat anglez

"Largojë nga formacioni Bellinghamin dhe Kanen" - Southgates i kërkohet që të fillojë pa dy yjet kryesorë

Kampioni i Malit të Zi, Deçiqi, hoqi yllin e kuq nga stema dhe ndërroi ngjyrat, shtohet emri shqiptar

Pse Kylian Mbappe është i pakënaqur me maskën e personalizuar të fytyrës që po e mban në Euro 2024?