Leipzigu nënshtron Dortmundin në “Signal Iduna Park”

Rasenball Sport Leipzig ka triumfuar 4-1 në udhëtim te Borussia Dortmundi në kuadër të javës së 28-të në Bundesliga.

Pas vetëm 21 minutash lojë, erdhi edhe goli i parë i shënuar nga Konrad Laimer.

Laimer nuk u ndal me kaq dhe shënoi edhe të dytin pas vetëm nëntë minutash lojë.

Me këto dy gola të shënuara, RB Leipzig shkoi në epërsi tejet i motivuar.

45 minutat e dytë filluan po aq mirë si të parët.

Pasi mysafirët ia dolën të shënonin edhe golin e tretë, të cilin e realizoi Cristian Nkunku në minutën e 58-të, me Laimer që ishte asistuesi.

Dortmundi nuk u larguar duarbosh nga ky takim, pasi tundi rrjetën e mysafirëve në minutën e 85-të,me anë të Donyell Malen për 3-1.

Por, Leipzig e vulosi fitoren për 4-1 me golin e Hugo Novoa Ramos (89′), që u asistua nga Dani Olmo.

Pas javës së 28-të, Dortmundi gjendet në vendin e dytë me 57 pikë, ndërsa RB Leipzi në të katërtin me 48 sosh. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore LiveScore

Bernd Leno i bën një premtim të madh tifozëve të Arsenalit para ndeshjes Fulham – Man City

Jurgen Klopp mund të humbasë ceremoninë lamtumirëse në ‘Anfield’ nëse ndodh kjo gjë ndaj Aston Villës

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Për herë të parë në histori të Ligës Premier, gjyqtari i ndeshjes do të mbajë një videokamerë në kokë