LAJMI I FUNDIT:
RB Leipzig

RB Leipzig

905 Artikuj

Info

RasenBallsport Leipzig e.V., i njohur thjesht si RB Leipzig, është një klub gjerman me bazë në Leipzig të Saksonisë. Klubi është themeluar në vitin 2009 me një iniciativë të kompanisë Red Bull GmbH që i mori të drejtat e ekipit nga liga e pestë, SSV Markranstadt, me qëllim që ta avanconte klubin e ri drejt elitës brenda tetë vitesh.

Në sezonin e vet inaugurues 2009.2010, RB Leipzig dominoi në NOFV-Oberliga Sud (V) dhe u promovua si kampion në Regionalliga Nord (IV). RB Leipzig e fitoi Regionalliga Nordost në sezonin 2012/2013 pa asnjë humbje dhe u promovua në 3. Liga (III). Më pas, në sezonin 2013/2014 ishte nënkampion i 3. Liga dhe u promovua në 2. Bundesliga (II).

Më 8 maj 2016, RB Leipzig e siguroi ngritjen në Bundesliga për sezonin 2016/2017, ndërsa gjatë atij sezonin siguroi pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për edicionin 2017/2018 si nënkampon i Gjermanisë.

Milan merr vendim për transferimin e sulmuesit të ri, ka edhe dy mbrojtës në listën kryesore të dëshirave të verës

Milan merr vendim për transferimin e sulmuesit të ri, ka edhe dy mbrojtës në listën kryesore të dëshirave të verës

Serie A
Bayern Munich i falet Harry Kane, fitojnë në kohën shtesë

Bayern Munich i falet Harry Kane, fitojnë në kohën shtesë

Bundesliga
Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Ligue 1
Barcelona përgatitet për transferimin e top yllit

Barcelona përgatitet për transferimin e top yllit

La Liga
Lojtari më i shtrenjtë nga secila prej 16 skuadrave që janë aktualisht pjesë e Ligës së Kampionëve

Lojtari më i shtrenjtë nga secila prej 16 skuadrave që janë aktualisht pjesë e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Eksperti i gjykimit shpjegon dallimin mes golit të pranuar të Acerbit dhe ​​të anuluar të Seskos

Eksperti i gjykimit shpjegon dallimin mes golit të pranuar të Acerbit dhe ​​të anuluar të Seskos

Ndërkombëtare
Shpjegimi që konfirmon se gjyqtarët dhe VAR-i kanë marrë vendimin e duhur te goli i anuluar i RB Leipzig ndaj Real Madridit

Shpjegimi që konfirmon se gjyqtarët dhe VAR-i kanë marrë vendimin e duhur te goli i anuluar i RB Leipzig ndaj Real Madridit

Liga e Kampionëve
Superkompjuteri zbulon favoritët për të fituar Ligën e Kampionëve këtë sezon – befasi në renditje dhe përqindje

Superkompjuteri zbulon favoritët për të fituar Ligën e Kampionëve këtë sezon – befasi në renditje dhe përqindje

Liga e Kampionëve
Rikthehen ethet e Ligës së Kampionëve, dy ndeshje interesante në orar

Rikthehen ethet e Ligës së Kampionëve, dy ndeshje interesante në orar

Liga e Kampionëve
Milani dëshiron një supersulmues në verë për të zëvendësuar Giroud, vlerësohet 50 milionë euro

Milani dëshiron një supersulmues në verë për të zëvendësuar Giroud, vlerësohet 50 milionë euro

Serie A
Roma siguron shërbimet e mbrojtësit spanjoll Angelino

Roma siguron shërbimet e mbrojtësit spanjoll Angelino

Serie A
Vjen transferimi i parë i madh në Ligën Premier në këtë afat kalimtar, Werner kalon te Tottenham

Vjen transferimi i parë i madh në Ligën Premier në këtë afat kalimtar, Werner kalon te Tottenham

Premier League
Timo Werner afër rikthimit befasues në Ligën Premier

Timo Werner afër rikthimit befasues në Ligën Premier

Premier League
Zyrtare: Eljif Elmas kalon te RB Leipzig

Zyrtare: Eljif Elmas kalon te RB Leipzig

Bundesliga
Treshja e Bundesligës zhvillon bisedime me Man United për marrëveshjen me Jadon Sanchon

Treshja e Bundesligës zhvillon bisedime me Man United për marrëveshjen me Jadon Sanchon

Bundesliga
Hidhet shorti në Ligën e Kampionëve, përballje të zjarrta në fazën e eliminimit direkt

Hidhet shorti në Ligën e Kampionëve, përballje të zjarrta në fazën e eliminimit direkt

Liga e Kampionëve
Përditësohet renditja e UEFA-s për klubet evropiane – Man City i prinë listës, Barcelona jashtë dhjetëshes

Përditësohet renditja e UEFA-s për klubet evropiane – Man City i prinë listës, Barcelona jashtë dhjetëshes

Premier League
Superkompjuteri simulon shortin e 1/8-tës në Ligën e Kampionëve – Parashikohen dy përballje titanësh

Superkompjuteri simulon shortin e 1/8-tës në Ligën e Kampionëve – Parashikohen dy përballje titanësh

Liga e Kampionëve
Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, vëmendja te ‘grupi i vdekjes’

Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, vëmendja te ‘grupi i vdekjes’

Liga e Kampionëve
Skautët e Man United kanë mbetur të impresionuar nga lojtari i RB Leipzig

Skautët e Man United kanë mbetur të impresionuar nga lojtari i RB Leipzig

Premier League
Timo Werner mund të përfundojë në Serie A, dy gjigantët italianë po vëzhgojnë situatën e tij

Timo Werner mund të përfundojë në Serie A, dy gjigantët italianë po vëzhgojnë situatën e tij

Serie A
Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, shumë përballje interesante në orar

Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, shumë përballje interesante në orar

Liga e Kampionëve
“Ulni kërkesat për lojtarin, ose nuk do ta aktivizojmë deri në fund të sezonit” – Galatasaray trondit gjigantin gjerman për mbrojtësin spanjoll

“Ulni kërkesat për lojtarin, ose nuk do ta aktivizojmë deri në fund të sezonit” – Galatasaray trondit gjigantin gjerman për mbrojtësin spanjoll

Ndërkombëtare
Xavi Simons – Talenti i mrekullueshëm që u arratis ‘falas’ nga Barcelona, tani po shkëlqen në Ligën e Kampionëve

Xavi Simons – Talenti i mrekullueshëm që u arratis ‘falas’ nga Barcelona, tani po shkëlqen në Ligën e Kampionëve

Ndërkombëtare