LAJMI I FUNDIT:

Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Ndërsa ky sezon i futbollit evropian po shkon drejt fundit, skema për fazën e grupit të edicionit 2024-2025 të Ligës së Kampionëve po merr formë.

Shumica e skuadrave që do të marrin pjesë janë të përcaktuara, me thuajse të gjitha 36 ekipet që janë gati të hyjnë në garë me formatin e ri të kompeticionit.

Një ndryshim i rëndësishëm që vjen me edicionin e ri është shtimi i ndeshjeve në fazën e grupit. Skuadrat do të zhvillojnë tetë ndeshje secila, në kontrast me gjashtë ndeshjet siç ka qenë tradicionalisht. Kjo do të ofrojë më shumë aksion dhe mundësi për klubet që të tregojnë vlerat e tyre në një skenë më të madhe.

Sipas formatit të ri, tetë skuadrat që renditen në krye të grupeve të tyre do të kualifikohen automatikisht për në fazën e 16-të më të mirave, ndërsa skuadrat që pozicionohen nga vendi i nëntë deri në vendin e 24-të do të luftojnë në një raund shtesë për t’u bashkuar me të cilët kanë avancuar tashmë.

Sa i përket përbërjes së vazove, një pjesë e ekipeve që pritet të jenë në vazon e dytë tashmë janë mësuar zyrtarizuar, duke përfshirë klube si Bayer Leverkusen, Atletico Madrid, Atalanta, Juventus, Benfica, Arsenal, Club Brugge dhe Milani. Gjithashtu, pritet që Shakhtar Donjetsk të jetë një ndër skuadrat që do të shtohen në këtë grup.

Klubi që mund të kualifikohet në Ligën e Kampionëve në rrethanat më unike për sezonin e ardhshëm
Lexo po ashtu Klubi që mund të kualifikohet në Ligën e Kampionëve në rrethanat më unike për sezonin e ardhshëm

Klubet do të renditen në vazo për të përcaktuar ndeshjet e fazës së grupit në bazë të koeficientëve të tyre, të cilat llogariten bazuar në performancën e tyre në kompeticionet kontinentale.

Një sistem i tillë synon të garantojë që ndeshjet e fazës së grupit të jenë të balancuara dhe konkurruese, dhe se klubet me performanca më të forta në vitet e fundit të përfitojnë nga vendosja e tyre në vazo.

Në trend Sport

Më shumë
Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Përfaqësueset
Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Përfaqësueset
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A  - ai kushton 30 milionë euro

Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A - ai kushton 30 milionë euro

La Liga
Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Ndërkombëtare
Kalo në kategori