LAJMI I FUNDIT:

Inter

Info

F.C. Internazionale Milano që njihet shkurt si Inter është klub futbollistik italian i bazuar në Milano. Klubi është i themeluar në vitin 1908 si pasojë e një përçarjeje te klubi i Milanit. Emri rrjedh nga dëshira e themeluesve të klubit për të pranuar lojtarë të huaj. Është klubi i dytë më i mbështetur në Itali dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në Evropë.

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

Serie A
Inzaghi pret ndeshjen e 300-të në Serie A, rekord fitoresh duke lënë mbrapa emra të mëdhenj trajnerësh

Inzaghi pret ndeshjen e 300-të në Serie A, rekord fitoresh duke lënë mbrapa emra të mëdhenj trajnerësh

Serie A
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Interi merr një lajm pozitiv, tre titullarët shumë afër rikthimit nga lëndimi

Interi merr një lajm pozitiv, tre titullarët shumë afër rikthimit nga lëndimi

Serie A
Kërcënimi i dyfishtë që do ta linte Interin pa Nicolo Barellan

Kërcënimi i dyfishtë që do ta linte Interin pa Nicolo Barellan

Serie A
Pagat në Serie A – 20 lojtarët më të paguar, kryesojnë Juventusi dhe Interi

Pagat në Serie A – 20 lojtarët më të paguar, kryesojnë Juventusi dhe Interi

Serie A
Pioli e pranon se ka përfunduar gara për titull në Serie A

Pioli e pranon se ka përfunduar gara për titull në Serie A

Serie A
Interi i frikshëm shumë afër titullit të Serie A, mediat italiane i bëjnë jehonë Nerazzurrëve

Interi i frikshëm shumë afër titullit të Serie A, mediat italiane i bëjnë jehonë Nerazzurrëve

Serie A
Shpifja që i dha fund karrierës së Mauro Icardit te Interi

Shpifja që i dha fund karrierës së Mauro Icardit te Interi

Serie A
Interi shkatërron Atalantan – shkëputet 12 pikë nga Juventusi

Interi shkatërron Atalantan – shkëputet 12 pikë nga Juventusi

Serie A
Guardiola bën parashikimin për fituesin e titullit në Serie A

Guardiola bën parashikimin për fituesin e titullit në Serie A

Serie A
Listës së emrave që mund ta pasojnë Xavin te Barcelona i shtohet edhe trajneri më i mirë i momentit në Evropë

Listës së emrave që mund ta pasojnë Xavin te Barcelona i shtohet edhe trajneri më i mirë i momentit në Evropë

La Liga
“Nuk e prisja një Inter kaq dominues”, ish-trajneri i Juventusit me fjalë të mëdha për Nerazzurët

“Nuk e prisja një Inter kaq dominues”, ish-trajneri i Juventusit me fjalë të mëdha për Nerazzurët

Serie A
Tre gjigantët e Ligës Premier e duan Simone Inzaghin

Tre gjigantët e Ligës Premier e duan Simone Inzaghin

Ndërkombëtare
Lautaro Martinez ka barazuar rekordin e Cristiano Ronaldos dhe Batistutës me golat ndaj Lecces

Lautaro Martinez ka barazuar rekordin e Cristiano Ronaldos dhe Batistutës me golat ndaj Lecces

Serie A
Dumfries drejt kalimit në Ligën Premier me një çmim të ulët

Dumfries drejt kalimit në Ligën Premier me një çmim të ulët

Premier League
Interi pa gjysmë ekipi, por pa probleme ndaj Lecces – titulli ka filluar t’iu buzëqesh

Interi pa gjysmë ekipi, por pa probleme ndaj Lecces – titulli ka filluar t’iu buzëqesh

Serie A
E larguan për pesë milionë euro, Interi dëshiron ta rikthejë lojtarin që po shkëlqen te rivali i Serie A

E larguan për pesë milionë euro, Interi dëshiron ta rikthejë lojtarin që po shkëlqen te rivali i Serie A

Serie A
Spalletti beson se Interi mund të fitojë Ligën e Kampionëve këtë sezon

Spalletti beson se Interi mund të fitojë Ligën e Kampionëve këtë sezon

Serie A
Tare flet për Inzaghin dhe Guardiolan që dikur luante me ta, bën edhe analizën e Serie A

Tare flet për Inzaghin dhe Guardiolan që dikur luante me ta, bën edhe analizën e Serie A

Serie A
Plani i Interit për vitin e ardhshëm – lojtarët e mëdhenj mbeten dhe për çdo rol ka dy titullarë

Plani i Interit për vitin e ardhshëm – lojtarët e mëdhenj mbeten dhe për çdo rol ka dy titullarë

Serie A
Formacioni më i mirë i javës në Ligën e Kampionëve, Interi me më së shumti lojtarë

Formacioni më i mirë i javës në Ligën e Kampionëve, Interi me më së shumti lojtarë

Liga e Kampionëve
Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme – Reali i katërti

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme – Reali i katërti

Ndërkombëtare
Milani tallet keq në TikTok me Interin për vizitën e Kanye West

Milani tallet keq në TikTok me Interin për vizitën e Kanye West

Liga e Kampionëve

int

Interi u themelua më 9 mars 1908 si Football Club Internazionale, si pasojë e përçarjes në klubin tjetër milanez që tash quhet A.C. Milan. E quajtën Internazionale (‘ndërkombëtar’), pasi themeluesit e klubit dëshironin që pos lojtarëve italianë të pranonin edhe lojtarë të huaj. “Do të quhet Internazionale, sepse ne jemi vëllezër të botës”, u tha me rastin e themelimit.

Vetëm dy vjet pas themelimit (1910), Nerazzurrët e fituan Scudetton e parë, por u desh të prisnin një dekadë për të dytën (1920). Kapiteni dhe trajneri i Scudettos së parë ishte Virgilio Fossati, i cili u vra në Luftën e Parë Botërore.

Zikaltrit kanë fituar 30 trofe vendore duke përfshirë 18 tituj të Serie A, shtatë trofe të Kupës së Italisë dhe pesë tituj të Superkupës së Italisë. Nga viti 2006 deri në vitin 2010 (duke përfshirë Scudetton që e morën në tavolinë nga Juventusi), Nerazzurrët e kanë fituar pesë herë radhazi titullin e kampionit të Italisë duke barazuar rekordin me Juventusin dhe Torinon.

Interi e ka fituar tri herë garën më të madhe evropiane për klube, dy herë radhazi (1964 dhe 1965) kur nuk quhej Liga e Kampionëve dhe në vitin 2010 kur me Jose Mourinhon në krye, klubi regjistroi tripletën historike që krahas titullit evropian, triumfoi edhe në Serie A dhe në Kupën e Italisë. Njëherësh, klubi i ka fituar tri Kupa UEFA dhe dy Kupa Interkontinentale dhe një Kupë të Botës për Klube.

joseu

 

TROFETË kryesore

 

Vendore

Serie A (zyrtare 18): 1909–10, 1919–20, 1929–30, 1937–38, 1939–40, 1952–53, 1953–54, 1962–63, 1964–65, 1965–66, 1970–71, 1979–80, 1988–89, 2005–06 (e fituar në tavolinë pas dënimit të Juventusit), 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10.

Kupa e Italisë (7): 1938–39, 1977–78, 1981–82, 2004–05, 2005–06, 2009–10, 2010–11

Superkupa e Italisë (5): 1989, 2005, 2006, 2008, 2010.

 

Evropiane

Liga e Kampionëve (3): 1963–64, 1964–65, 2009–10.

Kupa UEFA (3): 1990–91, 1993–94, 1997–98.

 

Botërore

Kupa Interkontinentale (Kupa e Botës për Klube) (3): 1964, 1965, 2010.

rival

Rivaliteti

Interi ka disa rivalë, dy prej të cilëve janë më sinjifikantë në futbollin italian. I pari është rivali lokal, Milan, me të cilin zhvillojnë Derby della Madonnina. Ky rivalitet daton që nga themelimi i Nerazzurrëve, ndërsa emri i derbit i është vënë sipas të shenjtës Maria, statuja e të cilës ndodhet në Katedralen e Milanos. Rivaliteti tjetër i madh është me Juventusin në ndeshjen e quajtur Derby d’Italia. Deri në skandalin Calciopoli, Bianconerët dhe Nerazzurrët ishin të vetmit që nuk kishin rënë nga liga, por nga viti 2006 vetëm Interi e ruan këtë epitet. Rivaliteti mes Interit dhe Juves u intensifikua nga vitet e nëntëdhjeta, për të arritur kulmin në periudhën pas-Calciopoli kur Juve u kthye në Serie A. Atalanta dhe Napoli konsiderohen në grupin e rivalëve tjerë më të mëdhenj të Nerazzurrëve.

 

Nofkat

I Nerazzurri (Zikaltrit)

La Beneamata (Të çmuarit)

Il Biscione (Gjarpri i madh i barit)

 

Stadiumi

Stadiumi i skuadrës është San Siro, i njohur zyrtarisht si Stadio Giuseppe Meazza për nder të lojtarit që ka bartur edhe fanellën e Interit edhe atë të Milanit. Emri më i përdorur është San Siro që në fakt është emri i qarkut ku ndodhet stadiumi. San Siro që ka 80.018 ulëse ka qenë shtëpia e Milanit që nga viti 1926 kur ishte ndërtuar nga presidenti i atëhershëm i Rossonerëve, Piero Pirelli. Në vitin 1935, stadiumi iu shit këshillit komunal, ndërsa nga viti 1947 atë e ndajnë me Interin. Loja e parë e zhvilluar në këtë stadium ishte më 19 shtator 1926, kur Interi e mposhti Milanin me rezultat 6-3 në një ndeshje miqësore. Fillimisht, kishte kapacitet prej 35.000 ulësesh, por me kalimin e viteve, stadiumi është rindërtuar disa herë.

san

Faqja zyrtare e e Interit.