LAJMI I FUNDIT:

Juventus

Info

Juventusi është klub futbollistik italian i bazuar në Torino. Është themeluar në vitin 1897 nga një grup studentësh torinezë, ndërsa nga viti 1923 është menaxhuar nga familja Agnelli. Është klubi i tretë më i vjetër në Itali. Historikisht, Juventusi është klubi më i suksesshëm në futbollin italian dhe njëri prej laureatëve dhe më të rëndësishmëve globalisht.

Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Serie A
Allegri: Merituam më shumë ndaj Napolit, jemi brenda objektivave

Allegri: Merituam më shumë ndaj Napolit, jemi brenda objektivave

Serie A
Napoli mposht Juventusin dhe fiton dramën në ‘Armando Maradona’

Napoli mposht Juventusin dhe fiton dramën në ‘Armando Maradona’

Serie A
Allegri i frikësohet Napolit: Na duhen edhe 13 pikë për të arritur qëllimin

Allegri i frikësohet Napolit: Na duhen edhe 13 pikë për të arritur qëllimin

Serie A
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Juventus tashmë ka gjetur zëvendësuesin ideal të Paul Pogbas

Juventus tashmë ka gjetur zëvendësuesin ideal të Paul Pogbas

Serie A
Napoli po tenton me çdo kusht ta ndalon Juventusin që të marr pjesë në Kupën e Botës për klube

Napoli po tenton me çdo kusht ta ndalon Juventusin që të marr pjesë në Kupën e Botës për klube

Serie A
“Nuk mori doping me qëllim”, Deschamps i del në mbrojtje Pogbas

“Nuk mori doping me qëllim”, Deschamps i del në mbrojtje Pogbas

Ndërkombëtare
Gruaja e Paul Pogbas reagon pas dënimit të futbollistit për ‘doping’

Gruaja e Paul Pogbas reagon pas dënimit të futbollistit për ‘doping’

Yjet
Pagat në Serie A – 20 lojtarët më të paguar, kryesojnë Juventusi dhe Interi

Pagat në Serie A – 20 lojtarët më të paguar, kryesojnë Juventusi dhe Interi

Serie A
Kishte përballë edhe lojtarë si Messi dhe Ronaldo – por Kimmich zgjodhi ish-dështakun e Chelseat si kundërshtarin më të vështirë

Kishte përballë edhe lojtarë si Messi dhe Ronaldo – por Kimmich zgjodhi ish-dështakun e Chelseat si kundërshtarin më të vështirë

Bundesliga
Nuk e ka në mendje Bayernin – zbulohet plani i Zidanes për t’u kthyer në zejen e trajnerit

Nuk e ka në mendje Bayernin – zbulohet plani i Zidanes për t’u kthyer në zejen e trajnerit

Ligue 1
Sikur nuk mjaftonte ndalimi katërvjeçar – Pogba merr një tjetër goditje

Sikur nuk mjaftonte ndalimi katërvjeçar – Pogba merr një tjetër goditje

Serie A
Pogba thyen heshtjen pas ndalimit prej katër vitesh për doping

Pogba thyen heshtjen pas ndalimit prej katër vitesh për doping

Serie A
Pogba përjashtohet për katër vite nga futbolli shkaku i dopingut

Pogba përjashtohet për katër vite nga futbolli shkaku i dopingut

Serie A
Katër lojtarët e Serie A që mund të zëvendësojnë Chiesan te Juventusi

Katër lojtarët e Serie A që mund të zëvendësojnë Chiesan te Juventusi

Serie A
“Ai do të luajë në Serie A pasi ta mbyll me Arsenalin” – agjenti i Jorginhos flet për të ardhmen e mesfushorit

“Ai do të luajë në Serie A pasi ta mbyll me Arsenalin” – agjenti i Jorginhos flet për të ardhmen e mesfushorit

Premier League
Po shkëlqen në Serie A, Juventusi e bën prioritet transferimin e mbrojtësit italian

Po shkëlqen në Serie A, Juventusi e bën prioritet transferimin e mbrojtësit italian

Serie A
Juventusi është gati të shesë dy lojtarë për të financuar blerjen prej 70 milionë eurosh

Juventusi është gati të shesë dy lojtarë për të financuar blerjen prej 70 milionë eurosh

Serie A
Mesfushori i përjashtuar i Juventusit shpjegon se si filloi të luante kumar

Mesfushori i përjashtuar i Juventusit shpjegon se si filloi të luante kumar

Serie A
Nuk ka bindur te Chelsea, por dy gjigantët evropianë duan ‘ta shpëtojnë’ Mudrykun

Nuk ka bindur te Chelsea, por dy gjigantët evropianë duan ‘ta shpëtojnë’ Mudrykun

Premier League
Barcelona po shqyrton mundësinë për t’i bërë një ofertë yllit francez që i skadon kontrata në verë

Barcelona po shqyrton mundësinë për t’i bërë një ofertë yllit francez që i skadon kontrata në verë

La Liga
Klubi i parë që pyet për Zidanen – zbulohet edhe plani

Klubi i parë që pyet për Zidanen – zbulohet edhe plani

Serie A
Nga Chiesa te Soule dhe Koopmeiners – plani i largimeve dhe transferimeve të reja te Juventusi

Nga Chiesa te Soule dhe Koopmeiners – plani i largimeve dhe transferimeve të reja te Juventusi

Serie A

juve1

I themeluar në vitin 1897 nga një grup studentësh torinezë (mes të cilëve ishte edhe presidenti i parë, Eugenio Canfari), Juventusi është klubi i tretë më i vjetër në Itali që gjatë gjithë historisë ka luajtur në Ligën e parë italiane (të njohur si Serie A nga viti 1929), pos në sezonin 2006/2007, kur u dërgua në Serie B si pasojë e skandalit të montimit të ndeshjeve, Calciopoli.

Gjatë viteve, Juventusi është bërë simbol i italianëve falë traditës së suksesit, gjë që ka pasur ndikim të madh edhe në shoqërinë italiane. Njëherësh, është klubi me kontributin më të madh në ekipin e përfaqësueses së Italisë, ku lojtarët bianconerë kanë luajtur rol të madh në triumfet e tyre në Kampionatet Botërore të viteve 1934, 1938, 1982 dhe 2006. Baza e tifozëve të Juves është më e madhe se e cilido klub tjetër italian dhe një ndër më të mëdhatë në botë.

Historikisht, Juventusi është klubi më i suksesshëm në futbollin italian dhe njëri prej laureatëve dhe më të rëndësishmëve globalisht. Në total ka fituar 59 tituj zyrtarë në nivel vendor dhe ndërkombëtar – më shumë se cilido klub tjetër italian. Rekord prej 31 titujsh zyrtarë kampionalë, rekord prej 10 Kupash të Italisë, rekord prej shtatët Superkupash italiane. Njëherësh ka fituar 11 tituj në nivel ndërkombëtar: Dy Kupa Interkontinentale, dy tituj të Ligës së Kampionëve, një ‘European Cup Winners’ Cup’, tri Kupa UEFA, një Kupë Intertoto dhe dy Superkupa të UEFA-s.

Në vitin 1985, nën drejtimin e Giovanni Trapattonit, Juventusi u bë klubi i parë në histori të futbollit evropian që i kishte fituar të tria garat e mëdha të organizuar nga UEFA: ‘European Champions’ Cup’ (tash Liga e Kampionëve), ‘Cup Winners’ Cup’ (që tash nuk ekziston) dhe Kupën UEFA. Pas triumfit në Kupën Interkontinentale (tash Kupa e Botës për Klube) në të njëjtin vit, Juve u bë klubi i parë në histori dhe akoma mbetet i vetmi që i ka fituar të gjitha garat e mundshme kontinentale dhe titullin botëror. Në vitin 2009, Federata Ndërkombëtare e Historisë së Futbollit dhe Statistikave  (IFFHS) e shpalli Juventusin klubin më të mirë në Itali dhe të dytin në Evropë për shekullin XX.

juve

TROFETË kryesore

Vendore

Serie A (zyrtarisht 31): 1905, 1925–26, 1930–31, 1931–32, 1932–33, 1933–34, 1934–35, 1949–50, 1951–52, 1957–58, 1959–60, 1960–61, 1966–67, 1971–72, 1972–73, 1974–75, 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1981–82, 1983–84, 1985–86, 1994–95, 1996–97, 1997–98, 2001–02, 2002–03, (2004–05 dhe  2005–06 këta tituj i janë hequr si pasojë Calciopolit), 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19.

Serie B (1): 2006–07

Kupa e Italisë (10): 1937–38, 1941–42, 1958–59, 1959–60, 1964–65, 1978–79, 1982–83, 1989–90, 1994–95, 2014–15, 2015-16, 2016-17, 2017-18.

Superkupa e Italisë (7): 1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018.

 

Evropiane

Liga e Kampionëve (2): 1984–85, 1995–96.

UEFA Cup Winners’ Cup (1): 1983–84.

Kupa UEFA (3): 1976–77, 1989–90, 1992–93.

UEFA Intertoto Cup (1): 1999.

Superkupa UEFA (2): 1984, 1996.

 

Botërore

Kupa Interkontinentale (Kupa e Botës për Klube) (2): 1985, 1996.

juveinter

Rivaliteti

Juventusi ka rivalitet të dukshëm me dy klube. Rivaliteti lokal me Torinon, ndërsa ndeshjet ndërmjet tyre njihen si ‘Derby della Mole’. Rivaliteti daton nga viti 1906, kur Torino u themelua nga lojtarët dhe stafi i larguar nga Juventusi. Rivaliteti i nivelit të lartë është me Interin, derisa ndeshjet ndërmjet tyre njihen si Derby d’Italia. Deri në skandalin Calciopoli, Bianconerët dhe Nerazzurrët ishin të vetmit që nuk kishin rënë nga liga. Janë dy klubet me më së shumti tifozë në Itali, ndërsa rivaliteti i tyre u intensifikua nga vitet e nëntëdhjeta, për të arritur kulmin në periudhën pas-Calciopoli kur Juve u kthye në Serie A. Milani, Roma, Fiorentina dhe Napoli, janë klubet tjera rivale të Zonjës së Vjetër.

 

Nofkat

la Vecchia Signora (Zonja e Vjetër)

la Fidanzata d’Italia (E dashura e Italisë)

Madama (Zonja)

I Bianconeri (bardhezinjtë)

Le Zebre (zebrat)

I gobbi (gungaçët)

 

Stadiumet

Pas dy viteve të para (1897 dhe 1898), kur Juve luajti në Parco del Valentino dhe Parco Cittadella, ndeshjet e bardhezinjve janë zhvilluar në Piazza d’Armi Stadium deri në vitin 1908. Nga viti  1909 deri në vitin 1922, Juventusi i zhvilloi ndeshjet në Corso Sebastopoli Camp, ndërsa pastaj deri në vitin 1933 ka luajtur në Corso Marsiglia Camp. Nga fundi i vitit 1933, juve ka luajtur në Stadio Mussolini (që pas luftës u emërtua Stadio Comunale Vittorio Pozzo). Nga viti 1990 deri në vitin 2006, Bianconerët luajtën në Stadio delle Alpi. Në gusht të vitit 2006, Juventusi u kthye në Stadio Comunale (tash të njohur si Stadiumi Olimpik i Torinos) për shkak të rindërtimit të stadiumit. Në vitin 2008, u bë e ditur se klubi do të investonte 120 milionë euro për ndërtimin e ‘Juventus Stadium’ aty ky ishte delle Alpi. Punimet filluan në pranverën e vitit 2009, ndërsa stadiumi u hap më 8 shtator 2011, në fillim të sezonit 2011/2012. Në stadiumin e ri fusha është vetëm 7.5 metra larg tribunave, ndërsa ka kapacitet prej 41.475 ulësesh.

stadio

 

Skandali “Calciopoli”

Në maj të vitit 2006, Juventusi u përmend si njëri prej pesë klubeve italiane të lidhura me skandalin e montimit të ndeshjeve dhe si rezultat i kësaj, u dërgua në Serie B për herë të parë në histori të klubit. Njëherësh iu morën titujt për sezonet 2004/2005 dhe 2005/2006. Shumë nga lojtarët kryesore u larguan duke përfshirë yjet, si Lilian Thuram, Zlatan Ibrahimovic e Fabio Cannavaro. Megjithatë, emra të tjerë të mëdhenj, si Gianluigi Buffon, Alessandro del Piero, David Trezeguet e Pavel Nedved, i qëndruan besnikë klubit dhe pas një sezoni e kthyen në elitën e futbollit italian.

Juventusi ka vazhduar luftën gjyqësore duke kundërshtuar përfshirjen në skandalin Calciopoli dhe në vitin 2011, hetimet treguan se rënia në Serie B nuk ishte e merituar. Kur dënimi i ish-drejtorit gjeneral, Luciano Moggi, u hodh poshtë nga gjykata në vitin 2015, klubi e paditi Federatën Italiane (FIGC) duke kërkuar 443 milionë euro dëmshpërblim. Presidenti i FIGC, Carlo Tavecchio, ka kërkuar nga Juventusi që të heqë dorë nga padia, si kusht që të bisedojnë për kthimin e dy Scudettove. Pritet të shihet se çfarë do të ndodhë në të ardhmen për këtë njollë të zezë në historinë e Juves.

Faqja zyrtare e Juventusit.