LAJMI I FUNDIT:
Juventus

Juventus

13473 Artikuj

Info

Juventusi është klub futbollistik italian i bazuar në Torino. Është themeluar në vitin 1897 nga një grup studentësh torinezë, ndërsa nga viti 1923 është menaxhuar nga familja Agnelli. Është klubi i tretë më i vjetër në Itali. Historikisht, Juventusi është klubi më i suksesshëm në futbollin italian dhe njëri prej laureatëve dhe më të rëndësishmëve globalisht.

I themeluar në vitin 1897 nga një grup studentësh torinezë (mes të cilëve ishte edhe presidenti i parë, Eugenio Canfari), Juventusi është klubi i tretë më i vjetër në Itali që gjatë gjithë historisë ka luajtur në Ligën e parë italiane (të njohur si Serie A nga viti 1929), pos në sezonin 2006/2007, kur u dërgua në Serie B si pasojë e skandalit të montimit të ndeshjeve, Calciopoli.

Gjatë viteve, Juventusi është bërë simbol i italianëve falë traditës së suksesit, gjë që ka pasur ndikim të madh edhe në shoqërinë italiane. Njëherësh, është klubi me kontributin më të madh në ekipin e përfaqësueses së Italisë, ku lojtarët bianconerë kanë luajtur rol të madh në triumfet e tyre në Kampionatet Botërore të viteve 1934, 1938, 1982 dhe 2006. Baza e tifozëve të Juves është më e madhe se e cilido klub tjetër italian dhe një ndër më të mëdhatë në botë.

Historikisht, Juventusi është klubi më i suksesshëm në futbollin italian dhe njëri prej laureatëve dhe më të rëndësishmëve globalisht. Në total ka fituar 59 tituj zyrtarë në nivel vendor dhe ndërkombëtar – më shumë se cilido klub tjetër italian. Rekord prej 31 titujsh zyrtarë kampionalë, rekord prej 10 Kupash të Italisë, rekord prej shtatët Superkupash italiane. Njëherësh ka fituar 11 tituj në nivel ndërkombëtar: Dy Kupa Interkontinentale, dy tituj të Ligës së Kampionëve, një ‘European Cup Winners’ Cup’, tri Kupa UEFA, një Kupë Intertoto dhe dy Superkupa të UEFA-s.

Në vitin 1985, nën drejtimin e Giovanni Trapattonit, Juventusi u bë klubi i parë në histori të futbollit evropian që i kishte fituar të tria garat e mëdha të organizuar nga UEFA: ‘European Champions’ Cup’ (tash Liga e Kampionëve), ‘Cup Winners’ Cup’ (që tash nuk ekziston) dhe Kupën UEFA. Pas triumfit në Kupën Interkontinentale (tash Kupa e Botës për Klube) në të njëjtin vit, Juve u bë klubi i parë në histori dhe akoma mbetet i vetmi që i ka fituar të gjitha garat e mundshme kontinentale dhe titullin botëror. Në vitin 2009, Federata Ndërkombëtare e Historisë së Futbollit dhe Statistikave  (IFFHS) e shpalli Juventusin klubin më të mirë në Itali dhe të dytin në Evropë për shekullin XX.

TROFETË kryesore

Vendore

Serie A (36): 1905, 1925–26, 1930–31, 1931–32, 1932–33, 1933–34, 1934–35, 1949–50, 1951–52, 1957–58, 1959–60, 1960–61, 1966–67, 1971–72, 1972–73, 1974–75, 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1981–82, 1983–84, 1985–86, 1994–95, 1996–97, 1997–98, 2001–02, 2002–03, (2004–05 dhe 2005–06 këta tituj i janë hequr si pasojë Calciopolit), 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20.

Serie B (1): 2006–07

Kupa e Italisë (13): 1937–38, 1941–42, 1958–59, 1959–60, 1964–65, 1978–79, 1982–83, 1989–90, 1994–95, 2014–15, 2015-16, 2016-17, 2017-18.

Superkupa e Italisë (8): 1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018.

Evropiane

Liga e Kampionëve (2): 1984–85, 1995–96.

UEFA Cup Winners’ Cup (1): 1983–84.

Kupa UEFA (3): 1976–77, 1989–90, 1992–93.

UEFA Intertoto Cup (1): 1999.

Superkupa UEFA (2): 1984, 1996.

Botërore

Kupa Interkontinentale (Kupa e Botës për Klube) (2): 1985, 1996.

Nëse Calafiori nuk arrihet, Juventus ka si alternativ B mbrojtësin e Arsenalit

Nëse Calafiori nuk arrihet, Juventus ka si alternativ B mbrojtësin e Arsenalit

Premier League
Al-Nassr ndërprenë negociatat me Juventusin për Szczesny

Al-Nassr ndërprenë negociatat me Juventusin për Szczesny

Serie A
Zyrtare: Thiago Motta, trajneri i ri i Juventusit

Zyrtare: Thiago Motta, trajneri i ri i Juventusit

Serie A
Roma seriozisht pas Chiesas, takohet me agjentin shqiptar që përfaqëson yllin italian

Roma seriozisht pas Chiesas, takohet me agjentin shqiptar që përfaqëson yllin italian

Serie A
Capello: Interi nuk do të fitojë më, Juve, Milan dhe Napoli janë favoritë

Capello: Interi nuk do të fitojë më, Juve, Milan dhe Napoli janë favoritë

Serie A
Top 20 klubet me më së shumti përfaqësues në Euro 2024 – Vendi i parë ndahet nga një angleze dhe një italiane

Top 20 klubet me më së shumti përfaqësues në Euro 2024 – Vendi i parë ndahet nga një angleze dhe një italiane

Ndërkombëtare
Douglas Luiz gjithnjë e më afër Juventusit – Shifrat, lojtarët e përfshirë dhe detajet e operacionit

Douglas Luiz gjithnjë e më afër Juventusit – Shifrat, lojtarët e përfshirë dhe detajet e operacionit

Serie A
Milani synon t’i “rrëmbejë” Juventusit njërin prej lojtarëve kryesor

Milani synon t’i “rrëmbejë” Juventusit njërin prej lojtarëve kryesor

Serie A
Juventusi piketon njërin nga top lojtarët e Barcelonës

Juventusi piketon njërin nga top lojtarët e Barcelonës

La Liga
Shumë punë për Juventus në afatin kalimtar veror: Afrime dhe shitje gjatë këtyre jave

Shumë punë për Juventus në afatin kalimtar veror: Afrime dhe shitje gjatë këtyre jave

Serie A
Kur Juventusi mund të bëjë njoftim zyrtar për Thiago Mottan, si trajneri i ri

Kur Juventusi mund të bëjë njoftim zyrtar për Thiago Mottan, si trajneri i ri

Serie A
Jo vetëm skuadrat italiane, edhe tre gjigantët anglezë duan transferimin e Chiesa

Jo vetëm skuadrat italiane, edhe tre gjigantët anglezë duan transferimin e Chiesa

Ndërkombëtare
Del Piero rikthehet të flas për besnikërinë ndaj Juventusit: Refuzova dy top klube angleze

Del Piero rikthehet të flas për besnikërinë ndaj Juventusit: Refuzova dy top klube angleze

Serie A
Juventusi synon rikthimin e Alvaro Moratas në ekip për herë të tretë

Juventusi synon rikthimin e Alvaro Moratas në ekip për herë të tretë

Serie A
Juventusi është gati të përfshijë edhe lojtarin e tretë në marrëveshjen për transferimin e Koopmeiners

Juventusi është gati të përfshijë edhe lojtarin e tretë në marrëveshjen për transferimin e Koopmeiners

Serie A
Mason Greenwood i thotë “po” ofertës së gjigantit italian – Man Utd i gatshëm ta shesë atë

Mason Greenwood i thotë “po” ofertës së gjigantit italian – Man Utd i gatshëm ta shesë atë

Serie A
Rabiot vazhdon negociata për kontratën e re me Juventusin

Rabiot vazhdon negociata për kontratën e re me Juventusin

Serie A
Max Allegri menjëherë pasi u largua nga Juventusi, mund të emërohet te rivalët e tyre

Max Allegri menjëherë pasi u largua nga Juventusi, mund të emërohet te rivalët e tyre

Serie A
Roma po mendon seriozisht për Chiesan, Totti dhe Pellegrini po e bindin sulmuesin italian

Roma po mendon seriozisht për Chiesan, Totti dhe Pellegrini po e bindin sulmuesin italian

Serie A
Juventusi arrin marrëveshje për transferimin e Di Gregorios

Juventusi arrin marrëveshje për transferimin e Di Gregorios

Serie A
Edon Zhegrova në radarin e gjigantit italian

Edon Zhegrova në radarin e gjigantit italian

Serie A
Zyrtare: Allegri dhe Juventusi arrijnë marrëveshje për ndërprerjen e kontratës

Zyrtare: Allegri dhe Juventusi arrijnë marrëveshje për ndërprerjen e kontratës

Serie A
Ylli i Juventusit refuzon largimin pavarësisht se klubi ka gjetur zëvendësuesin e tij

Ylli i Juventusit refuzon largimin pavarësisht se klubi ka gjetur zëvendësuesin e tij

Serie A
Serie A mbyllet me ndeshjen Atalanta – Fiorentina, kështu u pozicionuan ekipet në sezonin 2023/24

Serie A mbyllet me ndeshjen Atalanta – Fiorentina, kështu u pozicionuan ekipet në sezonin 2023/24

Serie A