Interi fiton ndaj Fiorentinës dhe merr kryesimin në Serie A

Interi ka marrë edhe fitoren e tretë ndaj Fiorentinës brenda këtij edicioni, të dytën në kuadër të kampionatit Serie A.

Neroazzurët kanë triumfuar në udhëtim te Fiorentina më lehtë se që pritej me rezultat të pastër 0-2.

Interi e nisi më mirë lojën duke krijuar raste të mira, por për ta parë golin e parë në ndeshje u desh të kalonin gjysmë ore lojë.

Mesfushori italian që po kalon formë të lartë, Nicolo Barella shënoi një gol spektakolar nga distanca për t’i dhuruar epërsinë zikaltërve 0-1.

Me epërsinë minimale të Interit përfunduan edhe 45 minutat e para të kësaj sfide.

Edhe pjesa e dytë nisi për mrekulli për vendasit, ku pas shtatë minutash gjetën edhe golin e dytë dhe të fitores.

Ishte një bashkëveprim i dy anësorëve, me Achraf Hakimin që asistoi për mrekulli te Ivan Perisic i cili shënoi për 0-2.

Përkundër përpjekjeve nga vendasit në pjesën e mbetur të lojës, gola më nuk pati dhe Interi arriti fitore të vlefshme 0-2 në Artemio Franchi.

Me këtë fitore Neroazzurët marrin përkohësisht kryesimin në Serie A, me 47 pikë të tubuara, një më shumë se Milani që ka ndeshjen me Crotonen të dielën.

Ndërkohë Fiorentina mbetet në vendin e 12-të në tabelë me 22 pikë pas 21 ndeshjeve. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore LiveScore

Arne Slot i përgjigjet lojtarit të Liverpoolit pasi ai kërkoi publikisht të largohej nga klubi

Salah mund të transferohet falas tek gjiganti italian sezonin e ardhshëm

UEFA ia beson ndarjen e drejtësisë në ndeshjen Sporting – Real Madrid katër gjyqtareve shqiptare

Konfirmohen dy mungesa të mëdha të Real Madridit për ndeshjen ndaj Real Sociedadit

Jorge Mendes ia rekomandoi Barcelonës dhe PSG-së shkëmbimin e dy lojtarëve këtë verë

Gundogan mbeti tejet i zhgënjyer me sjelljen e dy ish-bashkëlojtarëve të tij tek Barcelona