Arbëria me reagim të fortë pas humbjes nga Prishtina, akuzon gjyqtarin kryesor për dëmtim dhe vendosje të rezultatit

Arbëria nga Dobëraja ka reaguar me anë të faqes zyrtare pas humbjes në Superligën e Kosovës nga Prishtina.

Klubi nga Dobëraja u mposht me rezultat minimal 1-0 nga Prishtina në ndeshjen e javës së 11-të në Superligën e Kosovës.

Humbja e Arbërisë erdhi pas një penalltie të shënuar nga Enis Gavazaj, por kjo penallti dhe gjykimi në përgjithësi po kontestohet nga mysafirët.

Ata kanë shfrytëzuar rrjetet sociale për të reaguar për humbje, ku kanë thënë se gjykimi i Shpetim Murtezit ishte tendencioz dhe vendosi rezultatin në fund.

Arbëria ka shtuar se do t’i dorëzojë të gjitha provat tek organet kompetente.

Reagimi pa ndërhyrje i Arbërisë:

KOMUNIKATE

Në datën 04.11.202, në ndeshjen e xhiros së XI-te, të superligë së Kosovës në futboll ndërmjet FC Prishtina : KF Arberia, e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri” , ne si klub jemi jashtazakonisht të dëshpëruar dhe ndjehemi të dëmtuar ndaj referimit skandaloz dhe aspak professional në ndeshje.

Pasi që analizuam mirë pamjet nga ndeshja e sotme ku u referuar një penallti në minuten e 10 nga gjygjtari I ndeshjes Shpetim Murtezi, e që në filmime dukej qartë që nuk kishte të bëntë fare me penallti, pasi që nuk pati fare kontakt për tu dhënë një e tillë. Ndersa ne minuten e 94 lojtari vendas bënë prekje me dorë brenda zonës së 16 metërshit ku qartazi duket prekja me dorë dhe dora ishte e hapur por gjygjtari heshti.

Si mund të cilësohet një referim I till, përveç se referim skandaloz e tendencioz, I dukshem dhe I qart për tu parë.

Në pjesen e parë të lojës, kishim 11 ndërhyrje të pa lejuara nga lojtarët e Prishtinës dhe 13 të tjera në pjesën e dytë.Totali 24 nderyrje, ndersa gjygjtarët nuk dhanë as edhe një karton të verdhë, përveç Pefqeli kur preku topin me dorë në min e 39.

Gjygjtari I ndeshjës me këtë vendim dëmtoj rënd skuadren tonë, dhe ecurinë e lojës në tërësi, dhe rrjedhimisht kjo ndikoj drejtëpërsedrejtë në rezultatin përfundimtar. Me të vertetë kjo është shumë shqetësuese , ku ne si klub ndihemi tejetë të dëmtuar.

Si pasojë e këtij venduimi aspak objektiv nga gjygjtari, lojtarët tonë u demotivuan dhe ndikoj në aspektin psikologjik të tyre, edhe pse ata dhanë maximumin, por që në fillim të ndeshjes u la të nënkuptohet që rezlutatin në fund, e vendos gjygjtari dhe jo loja fer mbrenda fushës së gjelber.

Veprimet e tilla shkojnë në dem të futbollit, dhe kjo gjë duhet të meret shumë seriozisht nga institucionet pëkatëse!

Kryesia e KF Arbëria , shprehë indinjatë të thellë ndaj akteve të tilla të cilat jo vetem një klub dhe një ndeshje të vetme, por demtojnë rend imazhin e futbollit si sporti më I dashur në vendin tonë.

Gjithashtu pëmes kësajë komunimate, duam të kërkojmë falje medias Artmotion në emer të kapitenit të skuadres Labinot Ibrahimi, I cili pas përfundimit të ndeshjes hodhi mikrofonin në tokë. Ishte një moment I fort zemrimi emocional si pasojë e rrjedhojes së ndeshjes.

Gjatë ditëve në vijim, ne si klub këtë komunikate , bashk me argumentet tona, do ta dorzojme tek institucionet kompetente lidhur me këtë çështje.

05.11.2020

/Telegrafi/

Formacioni i mundshëm i Kosovës ndaj Rumanisë – Foda iu beson senatorëve

Koeman e përjashtoi nga Holanda për shkak të kalimit në Arabi Saudite, Bergwijn i përgjigjet brutalisht

Ylli i Real Madridit pëson lëndim, largohet nga grumbullimi me kombëtaren

Ronaldo: Të fitosh Evropianin është e barabartë me fitimin e Kupës së Botës

Ronaldo bëhet lojtari i parë që arrin 900 gola në karrierë, festa e tij emocionuese përmbledh arritjen e pabesueshme