Liverpooli fiton Kupën e Botës për Klube, pas triumfit në finalen triler ndaj Flamengos

Liverpooli ka fituar Kupën e Botës për Klube pasi ka mposhtur 1-0 në vazhdime klubin e madh brazilian, Flamengo.

Reds kanë arritur të triumfojnë në finalen e madhe të Kupës së Botës për Klube të zhvilluar në Khalifa International Stadium Doha të Katarit.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat, të cilët luanin më shumë me taktizime dhe kjo bërë që të mos ketë shumë raste shënimi dhe gola.

Pamje nga pjesa e parë (Foto: Francois Nel/Getty Images/Guliver)

Në pjesën e dytë, ekipi i Jurgen Klopp prodhoi diçka më shumë në tentim të fitores, ndërsa edhe Flamengo pati rastet e veta.

Rastet më të mira për shënim ishin ai i Roberto Firmino (47’), Mohamed Salah (50’), Gabigol (53’), Trent Alexander-Arnold (80’), Jordan Henderson (86’) dhe Sadio Mane (90+), por pa arritur t’i ndryshojnë shifrat.

Liverpooli në fakt e gjeti golin në minutën e 76-të me anë të Salah, por goli u anulua për pozitë jashtë loje pas rishikimit të VAR-it dhe loja e rregullt u mbyll pa gola 0-0.

Në vazhdime, Reds ishin dukshëm më të mirë dhe shpejt edhe arritën të gjejnë golin.

Heroi i klubit anglez ishte Firmino (99’), i cili shënoi për 1-0 pas një veprimi të bukur brenda zonës pas asistimi të Manes.

Në pjesën e dytë, të vazhdimeve pati disa raste nga të dyja skuadrat, por pa arritur t’i konkretizojnë dhe Liverpooli në fund iu gëzua një fitore minimale, e cila ia sjell trofeun e Kupës së Botës për Klube.

Në ndeshjen për vendin e tretë ishte skuadra e Monterrey e cila triumfoi ndaj Al Hilal në penallti 4-3.

Koha e rregullt dhe vazhdimet u mbyllen baras 2-2. /Telegrafi/

Bayern Munich nuk po gjen trajner të ri, deklarata e fundit e Thomas Tuchel bën ‘lëmsh’ ambientin bavarez

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Kështu do të duket Juventusi me Motta si trajner dhe Modricin si ‘gjeneral’ të mesfushës