Atalanta bën mrekullinë, mposht Shakhtarin dhe kalon në fazën e eliminimit direkt

Atalanta (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Atalanta ka arritur të shënojë fitore ndajë Shakhtar Donetsk si mysafir me rezultat 3-0.

Kjo ka bërë që italianët nga pozita e katërt të kalojnë në të dytë, që ua mundësin kalimin në mesin e 16 më të mirave në Evropë.

Pjesa e parë ishte e barabartë, por me Atalantan që kishte shumë raste.

Fraksioni i dytë solli edhe golat dhe shkëlqimin e skuadrës simpatike italiane.

Zhvillohej minuta e 66-të, kur Alejandro Gomez pason bukur te Timothy Castagne, i cili pas dy tentimeve shënon për 1-0.

Kjo bëri që ukrainasit të nisen drejt sulmit për ta kërkuar barazimin, por Dodo i la me 10 lojtarë, duke u ndëshkuar me karton të kuq.

Goli i dytë erdhi në minutën e 80-të, kur Malinovski pason te Pasalic i cili nga afër shënon për 2-0.

Në fund Atalanta shënoi edhe një herë me Gosens (3-0), pas një gabimi të tmerrshëm të mbrojtjes së Shakhtar.

Berat Gjimshiti luajti për 90 minuta, duke qenë prej më të mirëve në fushë.

Atalanta me shtatë pikë kaloi në vendin e dytë, pas Manchster Cityt që doli i parë me 14 pikë. /Telegrafi/

Van Dijk i pakënaqur tek Liverpooli, legjenda e klubit paralajmëron transferimin e tij tek Real Madridi

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Barcelona pendohet për qëndrimin e Xavit? Ekziston mundësia që spanjolli të shkarkohet nga klubi