Roma triumfon ndaj Milanit në derbin e javës në Serie A

Roma - Milan (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Roma ka arritur ta mposht Milanin me rezultat të ngushtë 2-1 në ndeshjen derbi të javës së nëntë në Serie A.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat që krijuan shumë, por vetëm vendasit gjetën golin.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 38-të të ndeshjes dhe ishte Edin Dzeko, i cili shënoi me kokë për 1-0.

Festa e Dzekos (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Në pjesën e dytë, Rossonerët patën diçka më shumë nga loja dhe rastet, por të dyja skuadrat shënuan nga një gol dhe Roma mori fitoren.

Të parët në këtë pjesë shënuan mysafirët me anë të Theo Hernandez (55′) për barazimin 1-1, por Nicolo Zaniolo (58′) shënoi për 2-1 dhe ky doli të jetë goli i rezultatin përfundimtar.

Milanit nuk i mjaftoi goli i Hernandezit për një pikë (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Pas kësaj fitore, Roma e sheh veten në pozitën e pestë me 16 pikë, ndërsa Milani i 12-ti me dhjetë pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Giallorossët udhëtojnë te Udinese, ndërsa Rossonerët e presin Spalin. /Telegrafi/