Arsenali mposht Bayernin në International Champions Cup

Tashmë ka startuar një ndër turnetë më të mirë të organizuar para fillimit të sezonit të ri të kampionateve evropiane – International Champions Cup.

Arsenali në takimin e parë të kësaj gare ka triumfuar për të rrëmbyer tri pikët e plota.

Gunners ishin më të mirë se Bayern Munich duke e mposhtur me rezultat 2-1 në takimin e zhvilluar në Los Angeles.

Në një ndeshje ku Unai Emery dhe Niko Kovac kanë bërë shumë zëvendësime dhe kanë testuar shumë lojtarë, rezultati si duket ishte në plan të dytë pasi që pjesa e parë përfundoi pa gola.

Të parët në epërsi erdhën londinezët, në saje të një autogoli të realizuar në të 49 minutë nga ana e të riut Louis Poznanski.

Sërish realizoi gol një lojtar i bavarezëve, por kësaj radhe për ta barazua rezultatin, të cilën gjë e arriti në të 71 minutë Robert Lewandowski.

Golin e fundit dhe të fitores për Topçintë e realizoi Eddie Nkietah, i cili mposhti portierin kundërshtar dy minuta para përfundimit të ndeshjes dhe kështu vulosi rezultatin përfundimtar 2-1.

Theksojmë se trajneri spanjoll bëri tetë zëvendësime gjersa kroati i kampionëve gjerman bëri 11 ndryshime.

Një pjesë të ndeshjes te Gunners u paraqitën edhe dyshja shqiptare, Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi.

Pas kësaj, Arsenal zë pozitën e parë të renditjes tabelore me tri pikë gjersa Bayerni mbetet në të 11-tën me zero pikë. /Telegrafi/

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Ekipi më i mirë i sezonit 2023/24 në Bundesliga, Granit Xhaka është ylli në mesin e yjeve të tjerë

Dy gjigantë gjermanë e duan Guirrasyn, mund ta sjellin sulmuesin me formën më të mirë në Evropë për një çmim të ulët

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

"Isha shumë afër të shkoja, detajet vendosën" - Xhaka kujton kohën kur ishte pranë marrëveshjes me Romën