Ajaxi ‘çmend’ Evropën, eliminon kampionin me spektakël midis Madridit

Festa e Ajax . (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Ajaxi ka arritur ta eliminojë kampionin e Evropës, Real Madridin, duke e mposhtur në shtëpinë e tyre me rezultat 4-1, duke e bërë të pavlefshëm rezultatin e ndeshjes së parë ku pësuan 2-1.

Kjo fitore e madhe e dërgon Ajaxin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Ndeshja nis shumë mirë për ‘harkëtarët’ ku arritën të shënonin që në minutën e shtatë me golin e Hakim Ziyech, i cili erdhi pas një aksioni të bukur në kundërsulm.

Festa e Hakim Ziyech . (Photo by David Ramos/Getty Images)

Nuk vonoi shumë dhe erdhi edhe goli i dytë. Dusan Tadic kaloi disa lojtarë dhe pasoi te Neves i cili e kaloi portierin dhe shënoi për 2-0.  Pjesa e parë u mbyll me këtë rezultat.

David Neres . (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Në pjesën e dytë pritej që Real Madridi të kthehej në lojë, por Ajax vazhdoi me lojën e bukur dhe kolektive.

Tadic arriti të shënoj për 3-0 në minutën e 62-të të ndeshjes, për t’i përmbysur shpresat e Real Madridit.

Pamje nga ndeshja . (Photo by David Ramos/Getty Images)

Ky gol u kontestua për disa minuta, por gjyqtari Felix Brych në bazë të pamjeve të VAR e akordoi si të qenë.

Reali tentoi të kthehej në lojë me golin e Marco Asension të shënuar në minutën e 70-të.

Karim Benzema humbi disa raste. (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Kjo pasi shpresat përfundimisht u zhdukën në minutën e 72-të kur Lase Schone shënoi super gol nga goditja e dënimit.

Super goli i Lasse Schone . (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Deri në fund edhe pse kishte raste, nuk kishe më gola, për ta parë Ajaxin si çerekfinalsit dhe Real Madridin si të eliminuar nga Liga e Kampionëve pas tri vitesh mbretërim.

Ndeshja u mbyll me rezultat 4-1 në të mirë të holandezëve.

Ndeshja u mbyll me rezultat të përgjithshëm 5-3, pasi mbretërit ndeshjen e parë e kishin fituar me rezultat 2-1. /Telegrafi/

Mësohet arsyeja pse nuk ndërhyri VAR-i te goli i anuluar i Bayern Munichut ndaj Real Madridit

I pari i FSHF-së, Armand Duka konfirmon se Shqipëria dhe Serbia kanë kandiduar së bashku për organizimin e Euro 2027 për U-21

Kombëtarja e Shqipërisë
UEFA theu protokollin gjatë vendimit të VAR-it në përballjen mes Real Madridit dhe Bayern Munichut

Festimi i veçantë i Rudiger: 70 metra sprint në stilin e tij!

Polemika për golin e anuluar të Bayernit: Ishte apo jo pozicion jashtë loje?

“Gjëra të tilla nuk janë as pjesë e ëndrrave tuaja”, fjalët e heroit të Real Madridit