Fitore e vështirë e Arsenalit, pikë të plota pas tri ndeshjeve (Video)

Arsenal ka arritur të fitojë 0-1 në udhëtim tek Crvena Zvezda për të vazhduar me pikë të plota në Ligën e Evropës pas tri ndeshjeve.

Trajneri francez, Arsene Wenger kishte vendosur që të grumbullojë shumë futbollistë të rinj për këtë takim.

Jashtë këtij takimi kishin mbetur yjet e skuadrës si Granit Xhaka, Alexis Sanchez, Shkodran Mustafi, Mesut Ozil, Alexandre Lacazette e Laurent Koscienly.

Megjithatë mysafirët e nisën më mirë ndeshjen, duke rrezikuar që nga minutat e para.

Ishte sulmuesi anglez, Theo Walcott që rrezikoi portën e serbëve në minutën e 15-të por pa ndonjë sukses.

Vendasit kishin një rast të mirë nëpërmjet sulmuesit Boakye por që nuk arriti ta mposhtë veteranin Peter Cech.

Pjesa e parë përfundoi ashtu siç filloi me rezultat të barabartë 0-0.

Edhe në pjesën e dytë Arsenal filloi me sulme, duke tentuar të gjejë golin e epërsisë.

Reiss Nelson tentoi në minutën e 50-të, por goditja e tij u prit nga portieri vendas.

Në minutën e 80-të, Zvezda mbeti me një futbollist më pak në fushë, pasi mbrojtësi i majtë Rodic u përjashtua nga loja pas goditjes që i dha francezit Coquelin.

Ishte minuta e 85-të, kur anglezët bënë një aksion të jashtëzakonshëm duke shënuar edhe golin e parë.

Jack Wilshere dhe Theo Walcott kombinuan shumë mirë mes vete, derisa ky i fundit asistoi tek Olivier Giroud i cili shënoi në mënyrë akrobatike për 0-1.

Kësisoj Arsenal mbetet lider në Grupin H me nëntë pikë pas tri ndeshjeve, pesë më shumë se Zvezda dhe Bate që ndodhen në pozitat dy dhe tre.

Në ndeshjen e radhës, Arsenal do të luaj përsëri me skuadrën serbe por kësaj radhe në ‘Emirates Stadium’. /Telegrafi/

Real Madrid, kampion i La Ligas për herë të 36-të në historinë e klubit

“Nëse jemi këtu, është për shkak të tij”, Ancelotti i jep merita top yllit të ekipit për suksesin e Real Madridit

Katër gjërat pozitive në fitoren e Real Madridit: Guler shet bileta, Bellingham ‘Pichichi’, kthehet Cortuois dhe Modric me 'kontratë' të re

Titulli i fituar i La Ligës shënon një rekord historik për presidentin Florentino Perez

Girona ‘likuidon’ Barcelonën, shkruan historinë për vete dhe ‘asiston’ Real Madridin

Thomas Tuchel konfirmon një mungesë të madhe të Bayernit për ndeshjen me Real Madridin