Fiorentina e kthen me këmbë në tokë Juventusin (Video)

Fiorentina ka arritur të marr një fitore të madhe ndaj Juventusit, pasi e ka mposhtur me rezultat 2-1.

Pjesa e parë e takimit i ka takuar në tërësi ekipit vendas, të cilët shumë herë kanë arritur ta rrezikojnë portën e Gianluigi Buffonit.

Megjithatë, për të parë golin e parë të ndeshjes u desh të presim minutën e 37-të të ndeshjes, ku sulmuesi kroat, Nikola Kalinic shënoi nga afërsia pas asistimit të Federico Bernardeschit dhe me rezultatin 1-0 skuadrat shkuan në pushim.

Momenti i golit të parë nga Kalinic

Edhe pjesa e dytë e ndeshjes filloi më mirë për klubin Viola, të cilët donin të gjenin golin e dytë, duke shfrytëzuar hutinë e Juventusit.

Ashtu edhe ndodhi, pasi Fiorentina gjeti edhe golin e dytë nëntë minuta pas fillimit të kësaj pjese me anë të mesfushorit Milan Badelj, i cili shënoi një super-gol në minutën e 54-të, duke provuar harkimit, dhe kështu ngriti epërsinë në 2-0.

Harkim-goditja e Badelj, e cila e befasoi Buffonin

Pas këtij goli, Juventusi provoi të kthehet në lojë duke shpeshtuar sulmet dhe kështu arriti të ngushtoj epërsinë më anë të Gonzalo Higuain, i cili shënoi nga afërsia në minutën e 58-të.

Momenti i golit të ngushtimit të epërsisë nga Higuain

Deri në fund të takimit, Allegri provoi me të gjitha forcat, pasi futi edhe tre futbollistë sulmues, por Fiorentina arriti të mbahet mirë duke marrë një fitore të madhe 2-1 ndaj kampionit në fuqi të Italisë.

Pas kësaj humbje, Juve ende qëndron në vendin e parë me 45 pikë, por me vetëm një më shumë se Roma, ndërsa Fiorentina renditet e teta me 30 pikë. /Telegrafi/

Leo Messi befasoi me zgjedhjen e tij kur përmendi lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë

Shqipëria me përmbysje spektakolare ndaj Ukrainës merr tri pikët e para në Ligën e Kombeve

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqipëria e pandalshme, Asani shënon për ta kompletuar rikthimin

Kroos bëhet viral në internet me postimin e tij pasi Ronaldo shënoi golin e 900-të në karrierë

Notat e lojtarëve, Ukrainë 1-2 Shqipëri: Ismajli dhe Manaj me paraqitje fantastike

Man City të gatshëm të shpenzojnë 300 milionë euro nëse Guardiola largohet verën e ardhshme