LAJMI I FUNDIT:

Roboti

148 Artikuj

Qeni robot “terminator” me pushkë që “synon” inteligjencën artificiale po testohet nga marinsat amerikanë

Qeni robot “terminator” me pushkë që “synon” inteligjencën artificiale po testohet nga marinsat amerikanë

Lajme Teknologji
Boston Dynamic prezanton robotin e ri qen i cili shfaqet duke kërcyer

Boston Dynamic prezanton robotin e ri qen i cili shfaqet duke kërcyer

Lajme Teknologji
Një startup izraelit zbulon robotin humanoid për “detyra në shtëpi dhe në punë” – përfshirë ato larëse dhe pastrimi

Një startup izraelit zbulon robotin humanoid për “detyra në shtëpi dhe në punë” – përfshirë ato larëse dhe pastrimi

Lajme Teknologji
Roboti u pyet “a mund ta ndërton vetveten”, me përgjigjen i habiti të gjithë

Roboti u pyet “a mund ta ndërton vetveten”, me përgjigjen i habiti të gjithë

Lajme Teknologji
Pas dhjetë orë pune, Robotin se mbajnë këmbët – rrëzohet në Chicago

Pas dhjetë orë pune, Robotin se mbajnë këmbët – rrëzohet në Chicago

Lajme Teknologji
Roboti që i kapërceu kufijtë po del në pension

Roboti që i kapërceu kufijtë po del në pension

Lajme Teknologji
Një robot humanoid i përshkruar si “më i avancuari në botë” do të shfaqet në Skoci

Një robot humanoid i përshkruar si “më i avancuari në botë” do të shfaqet në Skoci

Lajme Teknologji
A janë robotët “miqtë apo armiqtë tanë”? Ja çfarë mendojnë njerëzit në disa pjesë të botës

A janë robotët “miqtë apo armiqtë tanë”? Ja çfarë mendojnë njerëzit në disa pjesë të botës

Lajme Teknologji
Roboti DAL i cili bën transportimin e mallrave

Roboti DAL i cili bën transportimin e mallrave

Lajme Teknologji
Apple thuhet se është duke punuar në “robotët shtëpiak”

Apple thuhet se është duke punuar në “robotët shtëpiak”

Lajme Teknologji
Roboti pa kokë me madhësinë e qenit, do të patrullojë në aeroportin e Alaskës për të parandaluar goditjet e shpendëve me fluturaket

Roboti pa kokë me madhësinë e qenit, do të patrullojë në aeroportin e Alaskës për të parandaluar goditjet e shpendëve me fluturaket

Interesante
Ky është roboti humanoid më i shpejtë në botë

Ky është roboti humanoid më i shpejtë në botë

Lajme Teknologji
Roboti kapi prapanicën e gazetares, reagon kompania që e ndërtoi

Roboti kapi prapanicën e gazetares, reagon kompania që e ndërtoi

Lajme Teknologji
Roboti i shërben ushqim një klienti në një dhomë hoteli në Kinë

Roboti i shërben ushqim një klienti në një dhomë hoteli në Kinë

Lajme Teknologji
Ky thuhet të jetë roboti më i shpejtë në botë – dhe që ‘nuk do të lodhet kurrë’

Ky thuhet të jetë roboti më i shpejtë në botë – dhe që ‘nuk do të lodhet kurrë’

Lajme Teknologji
Elon Musk nuk duket i shqetësuar për ardhjen e “robotëve humanoidë” – edhe nëse ata janë bërë nga konkurrentët e tij

Elon Musk nuk duket i shqetësuar për ardhjen e “robotëve humanoidë” – edhe nëse ata janë bërë nga konkurrentët e tij

Lajme Teknologji
Ky “robot, mbledhës i mbeturinave” mund të rendit mbi 500 lloje plehrash në pak sekonda

Ky “robot, mbledhës i mbeturinave” mund të rendit mbi 500 lloje plehrash në pak sekonda

Lajme Teknologji
Elon Musk mori robotin Optimus të Tesla-s për një shëtitje nëpër fabrikë – njëri nga komentet e shumta ishte shumë interesant

Elon Musk mori robotin Optimus të Tesla-s për një shëtitje nëpër fabrikë – njëri nga komentet e shumta ishte shumë interesant

Lajme Teknologji
Roboti Tesla palos këmishat, por njerëzit po pyesin nëse pamjet janë të vërteta

Roboti Tesla palos këmishat, por njerëzit po pyesin nëse pamjet janë të vërteta

Lajme Teknologji
Roboti i ri i Tesla-s mund edhe të gatuajë vezë

Roboti i ri i Tesla-s mund edhe të gatuajë vezë

Lajme Teknologji
Roboti vret një punëtor në Korenë e Jugut: E ngatërroi me kuti ushqimore, i shtypi fytyrën dhe gjoksin

Roboti vret një punëtor në Korenë e Jugut: E ngatërroi me kuti ushqimore, i shtypi fytyrën dhe gjoksin

Azia
Fabrika e parë e “robotëve humanoidë” në SHBA pritet të prodhojë 10,000 njësi në vit

Fabrika e parë e “robotëve humanoidë” në SHBA pritet të prodhojë 10,000 njësi në vit

Lajme Teknologji
Njihuni me robotin që mund të gatuajë tetë hamburgerë në më pak se një minutë

Njihuni me robotin që mund të gatuajë tetë hamburgerë në më pak se një minutë

Lajme Teknologji
Ukrainasit prezantojnë “robotin kamikaz” që do të përdoret kundër forcave ruse

Ukrainasit prezantojnë “robotin kamikaz” që do të përdoret kundër forcave ruse

Evropa