LAJMI I FUNDIT:

Qeni robot “terminator” me pushkë që “synon” inteligjencën artificiale po testohet nga marinsat amerikanë

Qeni robot “terminator” me pushkë që “synon” inteligjencën artificiale po testohet nga marinsat amerikanë

Marinsat e SHBA-së po testojnë një qen robot, që mund të përdoret në “luftën e gjeneratës së ardhshme” në vitet 2030.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, makina luftarake me katër këmbë është zhvilluar nga Ghost Robots, me sistemin e armëve të gjeneratës së ardhshme të instaluar nga firma mbrojtëse Onyx Industries, raportoi fillimisht The War Zone.


Katërkëmbëshi i stilit Terminator, i njohur si Q-UGV, ka një sistem imazhi të mundësuar nga inteligjenca artificiale (AI) që mund të zbulojë dhe gjurmojë automatikisht objektivat e mundshëm.

Një operator njerëzor duhet të jetë në kontroll të robotit që merr vendime për zjarrin, pasi nuk mund të qëllojë në mënyrë autonome.

Roboti i pajisur me armë ka qenë në zhvillim që nga viti 2021 dhe vjen me një pushkë.

Tani ai ka aftësi të reja të AI dhe thuhet se është duke u testuar nga Komanda e Operacioneve Speciale të Forcave Detare të SHBA (MARSOC). /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Më shumë foto që shfaqin dallimet midis iPhone 15 Pro dhe iPhone 16 Pro

Më shumë foto që shfaqin dallimet midis iPhone 15 Pro dhe iPhone 16 Pro

Teknologji

"Askush nga ne nuk do të ketë punë shkaku i AI", Musk tregon se cili skenar duhet të realizohet për të ndodhur

Teknologji
Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

Teknologji
Sa pritet të kushtojë unaza Samsung Galaxy

Sa pritet të kushtojë unaza Samsung Galaxy

Teknologji
Për herë të parë në më shumë se 8 vjet, Google rrit çmimin maksimal të një aplikacioni në Play Store

Për herë të parë në më shumë se 8 vjet, Google rrit çmimin maksimal të një aplikacioni në Play Store

Teknologji
Kompania e urryer e video-lojërave anuloi deri në 80 lojëra

Kompania e urryer e video-lojërave anuloi deri në 80 lojëra

Lojëra
Kalo në kategori