LAJMI I FUNDIT:

Legjenda

26 Artikuj

Legjenda të shumta shpjegojnë se si u krijua Kulla e Djallit – dhe cila është e vërteta?

Legjenda të shumta shpjegojnë se si u krijua Kulla e Djallit – dhe cila është e vërteta?

Udhëpërshkrime
Gjashtë mitet e lashta nordike që edhe sot jehojnë

Gjashtë mitet e lashta nordike që edhe sot jehojnë

Histori
Çeto Bashe Muja kundër Gjeto Basho Mujit

Çeto Bashe Muja kundër Gjeto Basho Mujit

Analiza
Legjenda për Judën e lindur në Butrint!

Legjenda për Judën e lindur në Butrint!

Cult+
Dëshmitë shqiptare të mitologjisë egjiptiane të konvertuar në krishterim: Shenjtori me kokë qeni!

Dëshmitë shqiptare të mitologjisë egjiptiane të konvertuar në krishterim: Shenjtori me kokë qeni!

Piktura
Konstandini i vogël dhe kthimi i Odiseut

Konstandini i vogël dhe kthimi i Odiseut

Analiza
Kënga mesjetare arbërore – “Konstandini i vogëlthi”

Kënga mesjetare arbërore – “Konstandini i vogëlthi”

Muzika
Legjenda e Kullës së Babelit

Legjenda e Kullës së Babelit

Histori
“Tregimet e moçme” të Kutelit do të përkthehen në pesë gjuhë!

“Tregimet e moçme” të Kutelit do të përkthehen në pesë gjuhë!

Cult+
Pesë histori për njerëzit më të pashpjegueshëm në histori

Pesë histori për njerëzit më të pashpjegueshëm në histori

Fakte
“Druri i shenjtë” në Greme të Ferizajt, banorët thonë se ushtria jugosllave e kishte si “shenjë ushtarake”

“Druri i shenjtë” në Greme të Ferizajt, banorët thonë se ushtria jugosllave e kishte si “shenjë ushtarake”

Kosovë
Ndërtohet ura për të vizituar kështjellën që legjendat e ndërlidhin me mbretin Artur

Ndërtohet ura për të vizituar kështjellën që legjendat e ndërlidhin me mbretin Artur

Cult+
Legjenda urbane për Njeriun Pëllumb

Legjenda urbane për Njeriun Pëllumb

Daut Dauti
Burimi në Baicë të Lipjanit që thuhet se shëron lukthin dhe lëkurën, banori thotë se efektet e ujit i vërtetoi mjeku në Gjermani (Video)

Burimi në Baicë të Lipjanit që thuhet se shëron lukthin dhe lëkurën, banori thotë se efektet e ujit i vërtetoi mjeku në Gjermani (Video)

Kosovë
Legjenda për njeriun e mençur që la pa fjalë mbretin, tregime dhe supozime tjera – historia e lojës së shahut, të cilën e luajnë me miliona njerëz (Foto)

Legjenda për njeriun e mençur që la pa fjalë mbretin, tregime dhe supozime tjera – historia e lojës së shahut, të cilën e luajnë me miliona njerëz (Foto)

Interesante
Rrëfimi për superheroin më të famshëm të Mesjetës!

Rrëfimi për superheroin më të famshëm të Mesjetës!

Piktura
Bungu qindra vjeçar në Dyz të Podujevës, në hartat ushtarake shërbente si pikë referimi (Video)

Bungu qindra vjeçar në Dyz të Podujevës, në hartat ushtarake shërbente si pikë referimi (Video)

Kosovë
Një 77-vjeçar mban gjallë legjendën e Kishës së Sinjës

Një 77-vjeçar mban gjallë legjendën e Kishës së Sinjës

Fakte
Legjenda për emrin Shqiptar

Legjenda për emrin Shqiptar

Cult+
Kush ishte Drakula?

Kush ishte Drakula?

Fakte
Legjenda e anijes fantazmë: “Holandezi Fluturues”!

Legjenda e anijes fantazmë: “Holandezi Fluturues”!

Histori
Legjenda e Papës grua, që u vra me gurë rrugëve të Romës!?

Legjenda e Papës grua, që u vra me gurë rrugëve të Romës!?

Histori
Pema 500 vjeçare në Mazgit vizitohet nga turistët, në gjithë botën ka vetëm tre të tillë (Video)

Pema 500 vjeçare në Mazgit vizitohet nga turistët, në gjithë botën ka vetëm tre të tillë (Video)

Kosovë
Mjeku ‘legjendë’ mbajti për një orë beben në krah, derisa e ëma i nënshtrohej analizave (Foto)

Mjeku ‘legjendë’ mbajti për një orë beben në krah, derisa e ëma i nënshtrohej analizave (Foto)

Interesante