LAJMI I FUNDIT:

KE (Komisioni Evropian)

116 Artikuj

EShS: Mungesa e kuadrit nuk varet nga ne, por nga institucione tjera

EShS: Mungesa e kuadrit nuk varet nga ne, por nga institucione tjera

Maqedonia e Veriut
BE-ja do t’i vë sanksione të reja Bjellorusisë

BE-ja do t’i vë sanksione të reja Bjellorusisë

Evropa
Në Bruksel, Spasovski do të nënshkruajë marrëveshje të përtërirë me KE-në për luftën kundër terrorizmit

Në Bruksel, Spasovski do të nënshkruajë marrëveshje të përtërirë me KE-në për luftën kundër terrorizmit

Maqedonia e Veriut
BE kërkon formimin e një gjykate speciale për krimet e luftës të kryera nga Rusia: Ata duhet të paguajnë

BE kërkon formimin e një gjykate speciale për krimet e luftës të kryera nga Rusia: Ata duhet të paguajnë

Evropa
Hoti: Mosveprimi i qeverisë ka nxjerrë nga qarkullimi ekonomik rreth 500 milionë euro

Hoti: Mosveprimi i qeverisë ka nxjerrë nga qarkullimi ekonomik rreth 500 milionë euro

Ekonomi
Raporti i Progresit, LVV: Për herë të parë nuk raportohet për ndërhyrje politike publike në agjencitë e pavarura dhe në transmetuesin publik

Raporti i Progresit, LVV: Për herë të parë nuk raportohet për ndërhyrje politike publike në agjencitë e pavarura dhe në transmetuesin publik

Kosovë
KE rekomandon statusin e vendit kandidat për Bosnjën e Hercegovinën – por me kushte

KE rekomandon statusin e vendit kandidat për Bosnjën e Hercegovinën – por me kushte

Bosnja
Pas sulmeve ruse në Ukrainë, reagon Ursula von der Leyen: Jam e shokuar dhe e tmerruar, kjo nuk do t’i frikësojë ukrainasit

Pas sulmeve ruse në Ukrainë, reagon Ursula von der Leyen: Jam e shokuar dhe e tmerruar, kjo nuk do t’i frikësojë ukrainasit

Evropa
Ursula von der Leyen në vizitë zyrtare në Kiev, Zelensky e dekoron me medalje

Ursula von der Leyen në vizitë zyrtare në Kiev, Zelensky e dekoron me medalje

Evropa
Von der Leyen e përsërit qëndrimin e saj: Do ta respektojmë gjuhën maqedonase

Von der Leyen e përsërit qëndrimin e saj: Do ta respektojmë gjuhën maqedonase

Politikë
Von der Leyen: Vendet kandidate për BE duhet të kryejnë detyrat e shtëpisë, para se të arrijnë në fazën e ardhshme

Von der Leyen: Vendet kandidate për BE duhet të kryejnë detyrat e shtëpisë, para se të arrijnë në fazën e ardhshme

Evropa
KE: Regjistrimi është një arritje e madhe për Maqedoninë e Veriut

KE: Regjistrimi është një arritje e madhe për Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut
Komisioni Evropian: Mbushës për vetura elektrike çdo 60 kilometra nëpër autostrada

Komisioni Evropian: Mbushës për vetura elektrike çdo 60 kilometra nëpër autostrada

Auto Lajme
KE: Nëse autobusi i “Besa Trans” nuk ka pasur licencë, ka mundësi të ketë kaluar kufirin ilegalisht

KE: Nëse autobusi i “Besa Trans” nuk ka pasur licencë, ka mundësi të ketë kaluar kufirin ilegalisht

Maqedonia e Veriut
Për herë të parë, lëndët djegëse fosile s’janë më burimi kryesor i energjisë në BE

Për herë të parë, lëndët djegëse fosile s’janë më burimi kryesor i energjisë në BE

Botë
Marrëveshja Kosovë-Serbi për targat, Von der Leyen: Mesazh i rëndësishëm për rajonin

Marrëveshja Kosovë-Serbi për targat, Von der Leyen: Mesazh i rëndësishëm për rajonin

Kosovë
Ndryshimi i orës, një orë para apo një pas – akoma pa dakordim rreth debatit të shumëpërfolur në Bruksel

Ndryshimi i orës, një orë para apo një pas – akoma pa dakordim rreth debatit të shumëpërfolur në Bruksel

Evropa
Komisioni Evropian pranon certifikatën për COVID-19 të Maqedonisë

Komisioni Evropian pranon certifikatën për COVID-19 të Maqedonisë

Maqedonia e Veriut
Von der Layen dhe Charles Michel para takimit të G7: Hetoni origjinën e coronavirusit

Von der Layen dhe Charles Michel para takimit të G7: Hetoni origjinën e coronavirusit

Evropa
BE-ja me sistem të avancuar për veturat e reja, ISA vetvetiu ulë shpejtësinë nëse shoferi e tejkalon dhe shpërfill rregullat e komunikacionit

BE-ja me sistem të avancuar për veturat e reja, ISA vetvetiu ulë shpejtësinë nëse shoferi e tejkalon dhe shpërfill rregullat e komunikacionit

Auto Lajme
Facebook mund të dënohet ashpër nga BE, shkak ‘konkurrenca e padrejtë’ me reklama

Facebook mund të dënohet ashpër nga BE, shkak ‘konkurrenca e padrejtë’ me reklama

Media Sociale
KE: Varhelyi dhe Silva nesër udhëtojnë për në Shkup dhe Sofje

KE: Varhelyi dhe Silva nesër udhëtojnë për në Shkup dhe Sofje

Maqedonia e Veriut
Komisioni Evropian: Ne nuk e kemi rinovuar kontratën me AstraZeneca, do të shohim më shumë

Komisioni Evropian: Ne nuk e kemi rinovuar kontratën me AstraZeneca, do të shohim më shumë

Evropa
Rregullat për udhëtimet verore në BE

Rregullat për udhëtimet verore në BE

Evropa