LAJMI I FUNDIT:

Komisioni Evropian po dërgon 1.5 miliardë euro shtesë ndihmë për Ukrainën

Komisioni Evropian po dërgon 1.5 miliardë euro shtesë ndihmë për Ukrainën

Komisioni Evropian i ka premtuar Ukrainës ndihmë të re me vlerë 1.5 miliardë euro, njoftoi të martën Brukseli.

Ky është “raundi” i katërt i ndihmës për Ukrainën, me 18 miliardë euro të planifikuara përmes paketës së ndihmës mikrofinanciare, transmeton Telegrafi.


“Që nga fillimi i vitit, ne kemi paguar 7.5 miliardë në ndihmë mikrofinanciare. Ky financim ka mbuluar ndjeshëm nevojat urgjente financiare”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Borrell: BE ka dërguar më shumë se 220 mijë predha artilerie në Ukrainë deri më sot, plani është një milion
Lexo po ashtu Borrell: BE ka dërguar më shumë se 220 mijë predha artilerie në Ukrainë deri më sot, plani është një milion

Kjo do të mbulojë pagesën e pagave dhe pensioneve dhe, për shembull, mirëmbajtjen e spitaleve, shkollave dhe strehimoreve për të zhvendosurit.

Ndihma për Ukrainën kushtëzohet me forcimin e sundimit të ligjit dhe transparencë më të madhe në shpenzimin e parave.

Sipas këtyre kushteve, ndihma e radhës për Ukrainën do të paguhet në qershor. Që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, Ukraina ka marrë rreth 70 miliardë euro ndihmë.

Kjo shifër përfshin ndihmën financiare, humanitare, ushtarake dhe buxhetore nga Bashkimi Evropian, vendet anëtare të BE-së dhe institucionet financiare evropiane. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Amerika Latine
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Kalo në kategori