LAJMI I FUNDIT:

KE (Komisioni Evropian)

118 Artikuj

Komisioni Evropian po dërgon 1.5 miliardë euro shtesë ndihmë për Ukrainën

Komisioni Evropian po dërgon 1.5 miliardë euro shtesë ndihmë për Ukrainën

Evropa
Kombet evropiane kërkojnë të krijojnë një regjistër të dëmeve të shkaktuara nga Rusia në Ukrainë

Kombet evropiane kërkojnë të krijojnë një regjistër të dëmeve të shkaktuara nga Rusia në Ukrainë

Evropa
EShS: Mungesa e kuadrit nuk varet nga ne, por nga institucione tjera

EShS: Mungesa e kuadrit nuk varet nga ne, por nga institucione tjera

Maqedonia e Veriut
BE-ja do t’i vë sanksione të reja Bjellorusisë

BE-ja do t’i vë sanksione të reja Bjellorusisë

Evropa
Në Bruksel, Spasovski do të nënshkruajë marrëveshje të përtërirë me KE-në për luftën kundër terrorizmit

Në Bruksel, Spasovski do të nënshkruajë marrëveshje të përtërirë me KE-në për luftën kundër terrorizmit

Maqedonia e Veriut
BE kërkon formimin e një gjykate speciale për krimet e luftës të kryera nga Rusia: Ata duhet të paguajnë

BE kërkon formimin e një gjykate speciale për krimet e luftës të kryera nga Rusia: Ata duhet të paguajnë

Evropa
Hoti: Mosveprimi i qeverisë ka nxjerrë nga qarkullimi ekonomik rreth 500 milionë euro

Hoti: Mosveprimi i qeverisë ka nxjerrë nga qarkullimi ekonomik rreth 500 milionë euro

Ekonomi
Raporti i Progresit, LVV: Për herë të parë nuk raportohet për ndërhyrje politike publike në agjencitë e pavarura dhe në transmetuesin publik

Raporti i Progresit, LVV: Për herë të parë nuk raportohet për ndërhyrje politike publike në agjencitë e pavarura dhe në transmetuesin publik

Kosovë
KE rekomandon statusin e vendit kandidat për Bosnjën e Hercegovinën – por me kushte

KE rekomandon statusin e vendit kandidat për Bosnjën e Hercegovinën – por me kushte

Bosnja
Pas sulmeve ruse në Ukrainë, reagon Ursula von der Leyen: Jam e shokuar dhe e tmerruar, kjo nuk do t’i frikësojë ukrainasit

Pas sulmeve ruse në Ukrainë, reagon Ursula von der Leyen: Jam e shokuar dhe e tmerruar, kjo nuk do t’i frikësojë ukrainasit

Evropa
Ursula von der Leyen në vizitë zyrtare në Kiev, Zelensky e dekoron me medalje

Ursula von der Leyen në vizitë zyrtare në Kiev, Zelensky e dekoron me medalje

Evropa
Von der Leyen e përsërit qëndrimin e saj: Do ta respektojmë gjuhën maqedonase

Von der Leyen e përsërit qëndrimin e saj: Do ta respektojmë gjuhën maqedonase

Politikë
Von der Leyen: Vendet kandidate për BE duhet të kryejnë detyrat e shtëpisë, para se të arrijnë në fazën e ardhshme

Von der Leyen: Vendet kandidate për BE duhet të kryejnë detyrat e shtëpisë, para se të arrijnë në fazën e ardhshme

Evropa
KE: Regjistrimi është një arritje e madhe për Maqedoninë e Veriut

KE: Regjistrimi është një arritje e madhe për Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut
Komisioni Evropian: Mbushës për vetura elektrike çdo 60 kilometra nëpër autostrada

Komisioni Evropian: Mbushës për vetura elektrike çdo 60 kilometra nëpër autostrada

Auto Lajme
KE: Nëse autobusi i “Besa Trans” nuk ka pasur licencë, ka mundësi të ketë kaluar kufirin ilegalisht

KE: Nëse autobusi i “Besa Trans” nuk ka pasur licencë, ka mundësi të ketë kaluar kufirin ilegalisht

Maqedonia e Veriut
Për herë të parë, lëndët djegëse fosile s’janë më burimi kryesor i energjisë në BE

Për herë të parë, lëndët djegëse fosile s’janë më burimi kryesor i energjisë në BE

Botë
Marrëveshja Kosovë-Serbi për targat, Von der Leyen: Mesazh i rëndësishëm për rajonin

Marrëveshja Kosovë-Serbi për targat, Von der Leyen: Mesazh i rëndësishëm për rajonin

Kosovë
Ndryshimi i orës, një orë para apo një pas – akoma pa dakordim rreth debatit të shumëpërfolur në Bruksel

Ndryshimi i orës, një orë para apo një pas – akoma pa dakordim rreth debatit të shumëpërfolur në Bruksel

Evropa
Komisioni Evropian pranon certifikatën për COVID-19 të Maqedonisë

Komisioni Evropian pranon certifikatën për COVID-19 të Maqedonisë

Maqedonia e Veriut
Von der Layen dhe Charles Michel para takimit të G7: Hetoni origjinën e coronavirusit

Von der Layen dhe Charles Michel para takimit të G7: Hetoni origjinën e coronavirusit

Evropa
BE-ja me sistem të avancuar për veturat e reja, ISA vetvetiu ulë shpejtësinë nëse shoferi e tejkalon dhe shpërfill rregullat e komunikacionit

BE-ja me sistem të avancuar për veturat e reja, ISA vetvetiu ulë shpejtësinë nëse shoferi e tejkalon dhe shpërfill rregullat e komunikacionit

Auto Lajme
Facebook mund të dënohet ashpër nga BE, shkak ‘konkurrenca e padrejtë’ me reklama

Facebook mund të dënohet ashpër nga BE, shkak ‘konkurrenca e padrejtë’ me reklama

Media Sociale
KE: Varhelyi dhe Silva nesër udhëtojnë për në Shkup dhe Sofje

KE: Varhelyi dhe Silva nesër udhëtojnë për në Shkup dhe Sofje

Maqedonia e Veriut