LAJMI I FUNDIT:

Spasovski: Republika e Maqedonisë së Veriut është e gatshme dhe në gjendje të sigurojë vendin e saj në Bashkimin Evropian

Spasovski: Republika e Maqedonisë së Veriut është e gatshme dhe në gjendje të sigurojë vendin e saj në Bashkimin Evropian

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, ka përcjellë sot një mesazh video për qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut pas pjesëmarrjes në Konferencën Ndërkombëtare për Aleancën Globale për Luftimin e Kontrabandës së Emigrantëve në Bruksel. Ministri ka shprehur kënaqësinë për pjesëmarrjen në këtë ngjarje të rëndësishme, duke e vlerësuar si një hap drejt integritetit evropian.

“Arsyeja e parë është se luftimi i kontrabandës së emigrantëve përgjatë rrugëve kyçe dhe mbajtja e kufijve të jashtëm si prioritet kryesor nuk është asgjë më pak se një sfidë e përbashkët. Së dyti, sepse zgjidhja e kësaj sfide do të jetë e mundur vetëm me përpjekje të përbashkëta, veprime kolektive dhe bashkëpunim të thelluar të ndërsjellë në nivel ndërkombëtar. Dhe së treti, sepse e gjithë kjo thotë se nuk mund të flasim për një Evropë të qëndrueshme dhe të sigurt, për kufij të sigurt evropianë, pa një Maqedoni të qëndrueshme dhe të sigurt të Veriut, pa menaxhim të fortë të kufijve. Së fundi, kjo Aleancë Globale është një tjetër konfirmim se porta e fortë e vendit tonë garanton sigurinë e kufijve europianë dhe parandalimi i krimit ndërkufitar në vendin tonë premton sigurinë e qytetarit europian. Është bashkimi që tregon se kemi kaluar pikën kritike për t’iu afruar BE-së”, tha ministri Spasovski.

Spasovski ka shtoi se Maqedonia e Veriut është e përkushtuar në sigurinë e kufijve Europianë dhe ka bërë të ditur se politikat e zbatuara kanë reduktuar tentativat e kalimeve ilegale. Ai ka shprehur bindjen se vendi është i gatshëm për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe ka përmendur disa nga sukseset e fundit, duke përfshirë bashkëpunimin me Frontex dhe marrëveshjen me BE-në në gjuhën maqedonase.

Ministri ka mbyllur mesazhin duke theksuar se qytetarët maqedonasas aspironin drejt vlerave evropiane dhe një të ardhme të sigurtë në Bashkimin Evropian. Ai ka konkluduar se bashkimi dhe bashkëpunimi janë kyç për të arritur qëllimet e tyre, duke shpallur se Evropa është alternativa e vetme për një të ardhme të ndritur. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Sociale
Vdes profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj

Vdes profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj

Lajme
Krerët e institucioneve dhe të partive politike shprehin ngushëllime për vdekjen e Sylë Tahirsylajt

Krerët e institucioneve dhe të partive politike shprehin ngushëllime për vdekjen e Sylë Tahirsylajt

Lajme
Turistja franceze pëson aksident në bjeshkët e Tropojës, transportohet me helikopter drejt Tiranës

Turistja franceze pëson aksident në bjeshkët e Tropojës, transportohet me helikopter drejt Tiranës

Lajme
Turistët mbushin Sarandën, çmimet më të lira i orientojnë drejt plazheve publike

Turistët mbushin Sarandën, çmimet më të lira i orientojnë drejt plazheve publike

Lajme
Kosova në mesin e 80 vendeve që mbështetën integritetin territorial të Ukrainës, 13 shtete refuzuan

Kosova në mesin e 80 vendeve që mbështetën integritetin territorial të Ukrainës, 13 shtete refuzuan

Lajme
Kalo në kategori