LAJMI I FUNDIT:

Politico: Bosnja e Hercegovina duhet të nisë bisedimet e anëtarësimit në BE

Politico: Bosnja e Hercegovina duhet të nisë bisedimet e anëtarësimit në BE

Bosnja e Hercegovina duhet të fillojë bisedimet e pranimit në BE, ndërsa Komisioni Evropian do të njoftojë të martën, duke i hapur rrugën vendit për t’u bërë përfundimisht anëtar i bllokut.

BE i dha BeH statusin e kandidatit në dhjetor 2022. Komisioni Evropian tani do të japë një rekomandim pozitiv për të filluar negociatat formale të pranimit, thanë për Politico dy zyrtarë të BE-së dhe një diplomat i BE-së.

Ukraina dhe Moldavia janë gjithashtu të vendosura të bëjnë një hap më tej në procesin e zgjerimit, transmeton Telegrafi.

Komisioni Evropian do të propozojë të martën të ashtuquajturat korniza negociuese, të cilat përcaktojnë udhëzimet dhe parimet bazë për bisedimet e tyre të pranimit. Më pas u takon vendeve të BE-së për të diskutuar ato tekste.

Diplomatët dhe zyrtarët e BE-së paralajmërojnë se një marrëveshje midis 27 kryeqyteteve evropiane – e cila është e nevojshme për fillimin zyrtar të negociatave – nuk ka gjasa të ndodhë përpara zgjedhjeve evropiane të qershorit.

Për disa vende të BE-së, përfshirë Austrinë, ishte jetike që përparimi në Ukrainë dhe Moldavi të shkonte paralelisht me përparimin në pranimin e ardhshëm të Bosnjës e Hercegovinës.

Hapi tjetër është tani që liderët e BE-së të diskutojnë rekomandimin për BeH në takimin e tyre në Bruksel javën e ardhshme.

Në krye të njoftimit, ministrat e Jashtëm të Austrisë, Italisë dhe Gjermanisë udhëtuan të gjithë në Sarajevë javën e kaluar në mbështetje të hapjes së negociatave të pranimit.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me Ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock javën e kaluar, homologu i saj boshnjak Elmedin Konakoviç tha se shpresonte se nuk do të kishte “zhgënjim të mëtejshëm”, duke shtuar se ishte “vendimtare” të mbahet në mend “çfarë ndodh nëse bën Bosnja e Hercegovina të mos vazhdojë në rrugën e saj evropiane.”

Komisioni Evropian vendosi gjithashtu të paraqiste një dokument se si të përgatitej brenda bllokut për zgjerimin e ardhshëm, veçanërisht për mënyrën se si të absorbohej një vend i shkatërruar nga lufta me më shumë se 40 milionë banorë, si Ukraina.

Por ky dokument, i cili fillimisht ishte planifikuar për 27 shkurt, tashmë është shtyrë për më 20 mars, sipas agjendës më të fundit të Komisionit Evropian, të parë nga Politico. /Telegrafi/