LAJMI I FUNDIT:

Drithërat

28 Artikuj

A ju ndihmon ngrënia e drithërave para gjumit që të flini më mirë

A ju ndihmon ngrënia e drithërave para gjumit që të flini më mirë

Ushqimi dhe Dieta
Pesë gjëra që duhet t’i bëni në mëngjes për figurë të hollë trupore

Pesë gjëra që duhet t’i bëni në mëngjes për figurë të hollë trupore

Lifestyle
Mendoni që ky ushqim është i shëndetshëm? Kur të dëgjoni çfarë ka në të, më nuk do ta hani

Mendoni që ky ushqim është i shëndetshëm? Kur të dëgjoni çfarë ka në të, më nuk do ta hani

Këshilla mjekësore
Qeveria e Maqedonisë shfuqizon vendimin për eksport të kufizuar të grurit dhe miellit

Qeveria e Maqedonisë shfuqizon vendimin për eksport të kufizuar të grurit dhe miellit

Maqedonia e Veriut
Dërgesa e parë e drithërave të Ukrainës niset nga Odessa

Dërgesa e parë e drithërave të Ukrainës niset nga Odessa

Nga Bota
Ushqimet që mund të kenë efekt të dëmshëm në shëndet

Ushqimet që mund të kenë efekt të dëmshëm në shëndet

Të njohim produktet
Kush mund të jetë ‘çelësi për nxjerrjen e grurit nga Ukraina’, të bllokuar nga Rusia?

Kush mund të jetë ‘çelësi për nxjerrjen e grurit nga Ukraina’, të bllokuar nga Rusia?

Hakim Kasami
Ukraina, “shporta e bukës” e Evropës: Si po i godet lufta fermerët ukrainas dhe sa po kërcënohen furnizimet globale ushqimore?

Ukraina, “shporta e bukës” e Evropës: Si po i godet lufta fermerët ukrainas dhe sa po kërcënohen furnizimet globale ushqimore?

Hakim Kasami
Vakti i parë joqumështor: Njiheni fëmijën me drithëra

Vakti i parë joqumështor: Njiheni fëmijën me drithëra

Këshilla për prindër
Miza e grurit sulmon të gjithë drithërat dhe makaronat: Si t’i pengojmë dhe si t’i eliminomë këto insekte te bezdisshme!

Miza e grurit sulmon të gjithë drithërat dhe makaronat: Si t’i pengojmë dhe si t’i eliminomë këto insekte te bezdisshme!

Bëje vet
A është e shëndetshme të hani drithëra për kafjall – shkencëtarët na kanë befasuar me studimin e ri!

A është e shëndetshme të hani drithëra për kafjall – shkencëtarët na kanë befasuar me studimin e ri!

Shëndetësi Lajme
Ky është kafjalli më i shëndetshëm: Ul shtypjen e gjakut dhe rrezikun nga shfaqja e diabetit!

Ky është kafjalli më i shëndetshëm: Ul shtypjen e gjakut dhe rrezikun nga shfaqja e diabetit!

Nutricion
Njihuni me pseudo-drithërat: Çfarë përmbajnë dhe si mund t’ju ndihmojnë

Njihuni me pseudo-drithërat: Çfarë përmbajnë dhe si mund t’ju ndihmojnë

Ushqim i shëndetshëm
Mos konsumimi i bulmetit dhe mbipesha janë shkaktues të kancerit

Mos konsumimi i bulmetit dhe mbipesha janë shkaktues të kancerit

Shëndetësi Lajme
Vera e kuqe, kafja, pemët dhe perimet i mbrojnë femrat nga kanceri i gjirit

Vera e kuqe, kafja, pemët dhe perimet i mbrojnë femrat nga kanceri i gjirit

Këshilla dhe arsye
Si të kontrolloni urinë ose tundimin për të ngrënë pa pushim

Si të kontrolloni urinë ose tundimin për të ngrënë pa pushim

Si të…
Kështu përgatiten drithërat: si dhe sa gjatë zihen orizi, elbi dhe meli!

Kështu përgatiten drithërat: si dhe sa gjatë zihen orizi, elbi dhe meli!

Nga duart tua
Anemia mposhtet edhe me ushqim!

Anemia mposhtet edhe me ushqim!

Këshilla mjekësore
Ketrin që ia vidhte drithërat, fermeri e lidhi për shishen e birrës dhe e rrahu me shkop (Video)

Ketrin që ia vidhte drithërat, fermeri e lidhi për shishen e birrës dhe e rrahu me shkop (Video)

Dështime
A është më mirë që për kafjall të hamë picë apo drithëra? Përgjigjja e nutricionistes do t’ju befasojë!

A është më mirë që për kafjall të hamë picë apo drithëra? Përgjigjja e nutricionistes do t’ju befasojë!

Nutricion
Tri ‘ilaçe’ interesante për probleme të shpeshta

Tri ‘ilaçe’ interesante për probleme të shpeshta

Shëndetësi Lajme
Drithërat, e zvogëlojnë kancerin në zorrë të trashë deri në 17 për qind

Drithërat, e zvogëlojnë kancerin në zorrë të trashë deri në 17 për qind

Të njohim produktet
FAO: Prodhimi global i drithërave

FAO: Prodhimi global i drithërave

Bujqësi
I vetmi ushqim që nuk duhet të hash në mbrëmje, sipas nutricistëve

I vetmi ushqim që nuk duhet të hash në mbrëmje, sipas nutricistëve

Nutricion