LAJMI I FUNDIT:

Miza e grurit sulmon të gjithë drithërat dhe makaronat: Si t’i pengojmë dhe si t’i eliminomë këto insekte te bezdisshme!

Miza e grurit sulmon të gjithë drithërat dhe makaronat: Si t’i pengojmë dhe si t’i eliminomë këto insekte te bezdisshme!

Shpesh nuk vëmë artikuj të thatë në enë qelqi, ndërkaq mizat e grurit fatkeqësisht mund të arrijnë deri te ushqimi edhe nëpërmjet qeseve të letrës apo të plastikës

Reklama

E dini se si miza e grurit arrin deri në kuzhinën tonë? Nëse ndieni gërdi, atëherë këtë pjesë mund ta kaloni, mirëpo fjala është për atë se çfarë gjendet në drithërat tuaja:

Femra e mizës së grurit vë vezë në kokrra dhe këtë mund ta bëjë madje 254 herë!

Kur larvat të dalin nga vezët, ato qëndrojnë prej 1 deri në 5 muaj dhe ushqehen me kokrra. Kur të rriten, larva del nga kokrra për t’u çiftuar dhe gjen vend të ri për ushqim, transmeton Telegrafi.

Si do t’i eliminoni nga kuzhina?

– Sapo të blini artikuj, menjëherë kontrolloni.

– Nëse mundeni, fusni në frigorifer me ngrirje të thellë për një javë në mënyrë që të shkatërrohen vezët.

– Blini sasi më të vogla artikujsh në mënyrë që sa më parë t’i shpenzoni.

– Vendosni artikujt në enë qelqi dhe mbyllni mirë. Rregullisht pastroni kuzhinën enët e sipërpërmendura.

– Qeset e vogla të piperit të zi do të mund t’i përzënë mizat, andaj vendosni nëpër kuzhinë.

– Hidhni gjithë ushqimin në të cilin gjenden. Meqenëse mund të kalojnë nëpër letër apo najlon, të gjitha kontrolloni mirë.

– Pastroni me thithëse pluhuri sirtarët në kuzhinë, të gjitha plasaritjet dhe sipërfaqen e punës.

– Pastroni sirtarët me uthull të bardhë.

– Qeset në të cilën gjenden larvat hidheni nga shtëpia.

– Shpesh verifikoni a janë shfaqur sërish, sepse nevojitet kohë që t’i eliminoni tërësisht. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Bëje vet
Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Lifestyle
Horoskopi për muajin qershor 2023

Horoskopi për muajin qershor 2023

Astrologji
Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda

Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda

Bëje vet
Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Kopshtaria
Horoskopi vjetor për 2023: Zbuloni se çfarë ju pret...

Horoskopi vjetor për 2023: Zbuloni se çfarë ju pret...

Astrologji
Kalo në kategori