LAJMI I FUNDIT:

Dezinformata

136 Artikuj

Politikanët, mediat dhe institucionet fetare përhapin dezinformata në Ballkan në favor të Rusisë

Politikanët, mediat dhe institucionet fetare përhapin dezinformata në Ballkan në favor të Rusisë

Kosovë
Zgjedhjet evropiane dhe fushatat e dezinformimit

Zgjedhjet evropiane dhe fushatat e dezinformimit

Ella Joyner
Çfarë duhet bërë me dezinformimin

Çfarë duhet bërë me dezinformimin

Fakte
“Tregime nga rrenat”, pubikohet raporti që tregon për dezinformatat që vijnë nga Rusia dhe Kina

“Tregime nga rrenat”, pubikohet raporti që tregon për dezinformatat që vijnë nga Rusia dhe Kina

Kosovë
Profesoresha Tahiri: Edukimi medial është shkathtësi që i kapërcen kufijtë e medias, është më shumë mendim kritik

Profesoresha Tahiri: Edukimi medial është shkathtësi që i kapërcen kufijtë e medias, është më shumë mendim kritik

Kosovë
Sfida e dezinformimit dhe edukimi medial në Kosovë: Perspektivat e Lindita Tahirit dhe Ferid Selimit në “Përballje Podcast”

Sfida e dezinformimit dhe edukimi medial në Kosovë: Perspektivat e Lindita Tahirit dhe Ferid Selimit në “Përballje Podcast”

Kosovë
Kazaz: Dezinformatat ruse po vazhdojnë të jenë aktive në rajon

Kazaz: Dezinformatat ruse po vazhdojnë të jenë aktive në rajon

Botë
Lufta Izrael-Hamas zbulon sesi rrjetet sociale “ua shesin” iluzionin e realitetit

Lufta Izrael-Hamas zbulon sesi rrjetet sociale “ua shesin” iluzionin e realitetit

Lajme Teknologji
“Përballje Podcast” me Besa Lucin e Pajtim Gashin për dezinformimin, keqinformimin e gazetarinë e dobët në Kosovë

“Përballje Podcast” me Besa Lucin e Pajtim Gashin për dezinformimin, keqinformimin e gazetarinë e dobët në Kosovë

Kosovë
Narrativa dezinformuese e tabloidëve të kontrolluara nga Aleksandar Vuçiq, terroristët i quajnë heronj

Narrativa dezinformuese e tabloidëve të kontrolluara nga Aleksandar Vuçiq, terroristët i quajnë heronj

Serbia
Kryeministri Kurti në Estoni, akuzon aleatët e Rusisë për ‘minimin’ e dialogut Kosovë-Serbi

Kryeministri Kurti në Estoni, akuzon aleatët e Rusisë për ‘minimin’ e dialogut Kosovë-Serbi

Kosovë
Analistja amerikane Stradner: Propaganda e Vuçiqit po nxit narrativën ruse se Prigozhin është vrarë nga SHBA-ja

Analistja amerikane Stradner: Propaganda e Vuçiqit po nxit narrativën ruse se Prigozhin është vrarë nga SHBA-ja

Serbia
Instituti ‘Octopus’: Neo-nazisti Maik Muller po përdoret nga Kisha Ortodokse Serbe për të propaganduar kundër Kosovës

Instituti ‘Octopus’: Neo-nazisti Maik Muller po përdoret nga Kisha Ortodokse Serbe për të propaganduar kundër Kosovës

Kosovë
Beteja me dezinformatat ruse në Maqedoninë e Veriut

Beteja me dezinformatat ruse në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut
Facebook dhe Instagram ndalojnë publikimin e lajmeve në Kanada – ekspertët e dënojnë këtë vendim

Facebook dhe Instagram ndalojnë publikimin e lajmeve në Kanada – ekspertët e dënojnë këtë vendim

Lindi Gjikolli
Inteligjenca artificiale po përdoret për hakim dhe dezinformata

Inteligjenca artificiale po përdoret për hakim dhe dezinformata

Lajme Teknologji
Raporti i Hibrid-it: Veriu dhe raportet Kosovë-Serbi,dy temat me të cilat është keqinformuar më së shumti publiku nga mediat në gjuhën serbe

Raporti i Hibrid-it: Veriu dhe raportet Kosovë-Serbi,dy temat me të cilat është keqinformuar më së shumti publiku nga mediat në gjuhën serbe

Kosovë
Deputeti i partisë së Vuçiqit e konfirmon se është pjesë e llogarive të rreme serbe në Twitter: Do të vazhdojmë ta bëjmë

Deputeti i partisë së Vuçiqit e konfirmon se është pjesë e llogarive të rreme serbe në Twitter: Do të vazhdojmë ta bëjmë

Serbia
Narrativa e lajmeve të rrejshme për Kosovën dhe ndikimet e jashtme

Narrativa e lajmeve të rrejshme për Kosovën dhe ndikimet e jashtme

Muhamet Hajrullahu
Analistja amerikane tregon se janë zbuluar 15 mijë llogari të rreme serbe në Twitter, të lidhura me partinë e Vuçiqit që promovojnë narrativa pro-ruse

Analistja amerikane tregon se janë zbuluar 15 mijë llogari të rreme serbe në Twitter, të lidhura me partinë e Vuçiqit që promovojnë narrativa pro-ruse

Serbia
Publikohet në Telegram audio-incizimi i rremë ndërmjet Hovenierit dhe Kurtit, eksperti Musliu: Ky është një falsifikim nga një profil serb

Publikohet në Telegram audio-incizimi i rremë ndërmjet Hovenierit dhe Kurtit, eksperti Musliu: Ky është një falsifikim nga një profil serb

Siguri
GERMIN: Lajm i rremë se mërgata po anulon ardhjen e saj në Kosovë

GERMIN: Lajm i rremë se mërgata po anulon ardhjen e saj në Kosovë

Të Tjera
Deklaroi se Policia e Kosovës ka sulmuar serbët në veri, vjen reagimi kundër Petkoviqit: Po shpërndanë dezinformata, askush nuk i ka ndjekur

Deklaroi se Policia e Kosovës ka sulmuar serbët në veri, vjen reagimi kundër Petkoviqit: Po shpërndanë dezinformata, askush nuk i ka ndjekur

Kosovë
Ish-këshilltari i presidentit Obama: Kosova është në udhëkryq, Serbia ka elementë të përbashkët me Rusinë

Ish-këshilltari i presidentit Obama: Kosova është në udhëkryq, Serbia ka elementë të përbashkët me Rusinë

Kosovë