LAJMI I FUNDIT:

Instituti ‘Octopus’: Neo-nazisti Maik Muller po përdoret nga Kisha Ortodokse Serbe për të propaganduar kundër Kosovës

Instituti ‘Octopus’: Neo-nazisti Maik Muller po përdoret nga Kisha Ortodokse Serbe për të propaganduar kundër Kosovës

Instituti për Studimin e Kërcënimeve Hibride “Octopus” ka sqaruar se kush neo-nazisti gjerman Maik Muller, i cili përdorët veçanërisht nga Kisha Ortodokse Serbe (KOS) për të propaganduar kundër Kosovës.

“Octopus” me anë të një përshkrimi në Facebook thotë se Muller si përfaqësues i KOS-it përdor narrativat për të nxitur urrejtje ndaj shqiptarëve.

“Maik Muller është përfaqësues i partisë gjermane të ekstremit të djathtë NPD, përkatësisht i organizatës së saj rinore Junge Nationalisten. Ai ka lindur dhe jeton në Dresden të Gjermanisë, një qytet i njohur për ndikimin e tij rus”, thuhet në përshkrimin e institutit.

“Muller është udhëheqës i organizatës ‘Europäische Solidaritätsfront für Kosovo’, e njohur zyrtarisht për veprimtari humanitare që në Gjermani dhe vendet gjermanofolëse merret me ndikim politik, kundër demokracisë liberale perëndimore dhe NATO-s dhe SHBA-së. Muller u konvertua në Kishën Ortodokse Serbe në vitin 2016”, vijon sqarimi.

Sipas institutit, aktiviteti më i madh i Mullerit në mediet sociale është propaganda anti-NATO dhe pro-serbe.

“Aktiviteti më i madh i Muller në mediat sociale është propaganda anti-NATO dhe pro-serbe. Ai përdor profilin në Facebook me emrin ‘Maximilian Brown’. Kisha serbe përdor Mullerin, si përfaqësues të neonazizmit, për të dezinformuar për Kosovën. Narrativa që ai përdor, si përfaqësues i Kishës Ortodokse Serbe, është nxitja e urrejtjes ndaj shqiptarëve, NATO-s, amerikanëve dhe hebrenjve”, përfundon “Octopus”.

Afërsia e Mullerit me lëvizjet ultra-nacionaliste e kishtare ruso-serbe, kanë ndikuar tek ai që të praktikoj besimin fetarë ortodoks.

Maik Müller duke u pagëzuar në Kishën Ortodokse Serbe

Ai e ka pranuar edhe vet se vizitat në Kosovë, takimet me klerikë serbë si dhe me klerikun e Kishës Ortodokse Ruse në Drezden (vendi i njohur ku Vladimir Putin ka shërbyer si pjesë e KGB-së dhe ku ka mbetje të ndikimit shumë të madh rus), e kanë shtyrë që të bëhet besimtarë i Kishës Ortodokse Serbe.

Për aktivitetet e tij të dyshimta, Muller disa vite ka qenë në vëzhgimin e shërbimeve inteligjente gjermane. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Politikë
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Politikë
Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Lajme
Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Lajme
Prokuroria nis hetimet ndaj Përparim Ramës për shkelje në tenderin e komunës

Prokuroria nis hetimet ndaj Përparim Ramës për shkelje në tenderin e komunës

Lajme
Kalo në kategori