LAJMI I FUNDIT:

Afrika

184 Artikuj

Kushtoi mbi 800 milionë euro, mund të luten 120 mijë njerëz – në Algjeri inaugurohet xhamia e tretë më e madhe në botë

Kushtoi mbi 800 milionë euro, mund të luten 120 mijë njerëz – në Algjeri inaugurohet xhamia e tretë më e madhe në botë

Afrika
Dramë në një anije norvegjeze pasi më shumë se 2,000 turistë “janë futur në karantinë” – për shkak të sëmundjes misterioze

Dramë në një anije norvegjeze pasi më shumë se 2,000 turistë “janë futur në karantinë” – për shkak të sëmundjes misterioze

Nga Bota
Dhjetë termet më të përdorura gjatë vitit 2023

Dhjetë termet më të përdorura gjatë vitit 2023

Interesante
“Duhet t’i mbash me para kushërinjtë dhe dhëndurët” – Mikel tregon se si futbollistët afrikanë kërcënohen nga familjarët e tyre

“Duhet t’i mbash me para kushërinjtë dhe dhëndurët” – Mikel tregon se si futbollistët afrikanë kërcënohen nga familjarët e tyre

Premier League
Roma ra, por a do të bie Perëndimi që njohim sot?

Roma ra, por a do të bie Perëndimi që njohim sot?

Libri
Menduan se ishte ‘e pavlerë’, çifti shiti maskën afrikane për 158 dollarë – blerësi e nxori në ankand dhe e shiti për 4.4 milionë dollarë

Menduan se ishte ‘e pavlerë’, çifti shiti maskën afrikane për 158 dollarë – blerësi e nxori në ankand dhe e shiti për 4.4 milionë dollarë

Nga Bota
Qindra kafka kafshësh nga Afrika u kapën në aeroportin e Parisit – vlerësohet se pas drogës dhe armëve, është njëri nga bizneset më fitimprurëse në botë

Qindra kafka kafshësh nga Afrika u kapën në aeroportin e Parisit – vlerësohet se pas drogës dhe armëve, është njëri nga bizneset më fitimprurëse në botë

Nga Bota
Njëri spiun dhe tjetri një gjeneral famëkeq – kush janë dy figurat ruse që kanë bërë disa vizita në Afrikë, para dhe pas vdekjes së Yevgeny Prigozhin

Njëri spiun dhe tjetri një gjeneral famëkeq – kush janë dy figurat ruse që kanë bërë disa vizita në Afrikë, para dhe pas vdekjes së Yevgeny Prigozhin

Nga Bota
Dhëndri martohet me shtatë gra në një ceremoni të madhe në Ugandë – i dhuroi secilës prej tyre nga një makinë të re

Dhëndri martohet me shtatë gra në një ceremoni të madhe në Ugandë – i dhuroi secilës prej tyre nga një makinë të re

Interesante
Tetë të vdekur nga përmbytjet e tmerrshme në Algjeri

Tetë të vdekur nga përmbytjet e tmerrshme në Algjeri

Afrika
Rritet numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Johanesburg, 73 të vdekur dhe mbi 40 të lënduar

Rritet numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Johanesburg, 73 të vdekur dhe mbi 40 të lënduar

Afrika
Së paku 52 të vdekur nga zjarri në një ndërtesë në Johanesburg

Së paku 52 të vdekur nga zjarri në një ndërtesë në Johanesburg

Afrika
Ushtarët në Gabon thonë se kanë marrë pushtetin dhe kanë arrestuar presidentin, familja e të cilit sundoi për 55 vjet

Ushtarët në Gabon thonë se kanë marrë pushtetin dhe kanë arrestuar presidentin, familja e të cilit sundoi për 55 vjet

Afrika
Një grua e shtrirë e vdekur në dyshemenë e qendrës së mbajtjes së migracionit në Libi – pamje që tregojnë realitetin atje

Një grua e shtrirë e vdekur në dyshemenë e qendrës së mbajtjes së migracionit në Libi – pamje që tregojnë realitetin atje

Afrika
Bashkimi Afrikan pezullon Nigerin me efekt të menjëhershëm pas grushtit të shtetit të 26 korrikut

Bashkimi Afrikan pezullon Nigerin me efekt të menjëhershëm pas grushtit të shtetit të 26 korrikut

Afrika
Blloku i Afrikës Perëndimore thotë se ‘D-Day’ është caktuar për ndërhyrje të mundshme në Niger

Blloku i Afrikës Perëndimore thotë se ‘D-Day’ është caktuar për ndërhyrje të mundshme në Niger

Afrika
Në Marok thyhet rekordi i temperaturës, ai i mëparshmi ishte 49.9 gradë Celsius

Në Marok thyhet rekordi i temperaturës, ai i mëparshmi ishte 49.9 gradë Celsius

Afrika
Po dështon samiti Rusi-Afrikë, gjysma e krerëve të shteteve nuk shkojnë në Shën Petersburg

Po dështon samiti Rusi-Afrikë, gjysma e krerëve të shteteve nuk shkojnë në Shën Petersburg

Evropa
Të paktën nëntë të vdekur pas rrëzimit të një aeroplani në Sudan

Të paktën nëntë të vdekur pas rrëzimit të një aeroplani në Sudan

Afrika
Shpërthim i fuqishëm në Johannesburg, disa të lënduar – pamjet tregojnë pjesë ‘të shemburra’ të rrugës dhe makinat e kthyera përmbys

Shpërthim i fuqishëm në Johannesburg, disa të lënduar – pamjet tregojnë pjesë ‘të shemburra’ të rrugës dhe makinat e kthyera përmbys

Afrika
Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Lifestyle
Të paktën nëntë të vdekur pas protestave që tronditën Senegalin ndërsa lideri i opozitës u dënua me burg

Të paktën nëntë të vdekur pas protestave që tronditën Senegalin ndërsa lideri i opozitës u dënua me burg

Afrika
Zbulohet motivi i vrasjes së ministrit të Ugandës nga truproja e tij

Zbulohet motivi i vrasjes së ministrit të Ugandës nga truproja e tij

Afrika
Kriza e Sudanit, civilët përballen me katastrofë ndërsa mbi 300 mijë njerëz kanë lënë shtëpitë e tyre

Kriza e Sudanit, civilët përballen me katastrofë ndërsa mbi 300 mijë njerëz kanë lënë shtëpitë e tyre

Afrika