LAJMI I FUNDIT:

Gjendje e jashtëzakonshme në Haiti – bandat hyjnë në një burg, vrasin disa dhe lirojnë rreth 4 mijë të burgosur

Gjendje e jashtëzakonshme në Haiti – bandat hyjnë në një burg, vrasin disa dhe lirojnë rreth 4 mijë të burgosur

Haiti ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme 72-orëshe dhe shtetrrethim natën brenda dhe përreth kryeqytetit për shkak të dy daljeve nga burgu dhe pasigurisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, masa erdhi pasi në fundjavë, bandat e armatosura sulmuan një burg të madh në Port-au-Prince, duke çuar në vrasjen e të paktën 12 personave dhe lirimin e rreth 4,000 të burgosurve.

Si rezultat, shumica dërrmuese e rreth 4,000 burrave të mbajtur atje tani janë arratisur, ka thënë një gazetar lokal për BBC News, përcjell Telegrafi.

Midis të arrestuarve ishin anëtarë të bandës të akuzuar në lidhje me vrasjen e presidentit Jovenel Moïse në vitin 2021.

Dhuna në Haiti, vendi më i varfër në Amerikë, është përkeqësuar vitet e fundit. Bandat që synojnë të rrëzojnë kryeministrin Ariel Henry kontrollojnë 80% të Port-au-Prince.

Rritja e fundit e dhunës filloi të enjten, kur kryeministri udhëtoi për në Nairobi për të diskutuar dërgimin e një force sigurie shumëkombëshe të udhëhequr nga Kenia në Haiti.

Pas kësaj, një valë të shtënash la katër policë të vdekur dhe pesë të plagosur.

Sindikata e policisë së Haitit i kërkoi ushtrisë të ndihmonte në përforcimin e burgut, por kompleksi u sulmua vonë të shtunën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
BE-ja miraton ligjin për të

BE-ja miraton ligjin për të "restauruar" 20 për qind të tokës dhe detit të bllokut deri në fund të dekadës

Evropa
Kalo në kategori