LAJMI I FUNDIT:

Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

Google tha të enjten se do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë.

E quajtur Umoja (një fjalë që do të thotë “unitet”), njëri skaj i kabllos do të fillojë në Kenia dhe do të kalojë përmes Ugandës, Ruandës, Republikës Demokratike të Kongos, Zambisë, Zimbabvesë dhe Afrikës së Jugut – kaluar Oqeanin Indian nën tokë.


Google thotë se projekti është krijuar për të “rritur lidhjen dixhitale, përshpejtuar rritjen ekonomike dhe thellimin e qëndrueshmërisë në të gjithë Afrikën”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Përveç vetë kabllos, kompania thotë se do të punojë me qeverinë keniane për të rritur sigurinë kibernetike, inovacionin e drejtuar nga të dhënat, përmirësimin dixhital dhe vendosjen e AI me përgjegjësi dhe siguri.

Umoja do të bashkohet me Equiano, kabllon private nënujore të Google që kalon midis Portugalisë dhe Afrikës së Jugut.

Google thotë se rruga e re është kritike për të forcuar qëndrueshmërinë e rrjetit në rajon, i cili ka një histori të “ndërprerjeve me ndikim të lartë”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë 'ndoshta do të zhduken', por ndoshta sepse 'nuk duhet të ishin aty'

Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë 'ndoshta do të zhduken', por ndoshta sepse 'nuk duhet të ishin aty'

Teknologji
Televizori më i madh ndonjëherë, Sony PVM-4300 me “shpinë” peshonte 200 kilogramë

Televizori më i madh ndonjëherë, Sony PVM-4300 me “shpinë” peshonte 200 kilogramë

Teknologji
Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Netflix ndalon së punuari në këta modele të televizorit

Netflix ndalon së punuari në këta modele të televizorit

Teknologji
Bateria e ulët në telefonin tuaj? Zgjate jetën e saj me këtë zgjidhje të lehtë

Bateria e ulët në telefonin tuaj? Zgjate jetën e saj me këtë zgjidhje të lehtë

Teknologji
Kalo në kategori