Mbyllet pjesa e parë: Dominim absolut nga Man City, por rezultati flet për Man United

Ka përfunduar pjesa e parë me epërsi 1-0 nga Manchester United ndaj Manchester Cityt në Etihad Stadium, në kuadër të javës së 27-të në Ligën Premier.

Ashtu edhe siç pritej, ndeshja nisi me domimin nga vendasit, që rrezikuan me anë të John Stones – i cili u rrëzua në zonë, por gjyqtari tha se loja duhet vazhduar.

Megjithë sulmet e Man Cityt, Marcus Rashford zuri mbrojtjen e Citizens të vendosur shumë lartë, ndërsa me një asistim të Bruno Fernandes në minutën e tetë, anglezi realizoi për 1-0.

Marcus Rashford 'bombardon' portën e Manchester Cityt nga distanca
Lexo po ashtu Marcus Rashford 'bombardon' portën e Manchester Cityt nga distanca

Më pas City shkoi me të gjitha forcat në sulm, duke synuar të shënonte golin e barazimit, por pa sukses në 45 minutat e parë.

Një rast ë mirë shënimi e lëshoi Phil Foden, kur në minutën e 15-të nuk arriti të mposhtë Andre Onana kur ishte ballë për ballë.

Pas vetëm katër minutash, anglezi i talentuar sërish kishte shans të shënonte, ndërsa sërish nuk ia doli të mposhte portierin kamerunas.

Edhe Rodri (34’) tentoi të shënonte në portën e Manchester United, por as ky nuk ia doli të befasontebefasonteqë bëri një pritje fantastike.

Në minutën e 45-të, Foden asistoi te Erling Haaland, po0r sulmuesi norvegjez dështoi ta fuste topin në portën e zbraztë.

City do të shpreojë që në 45 minutat e dytë ta mposhtë rivalin lokal dhe të mbajë Liverpoolin nën presion, pasi është lider aktual në ligë (63 pikë). /Telegrafi/

DISTRIA KRASNIQI FANTASTIKE - siguron medalje olimpike, lufton për të artën

Xhudo
Onana nuk mëson nga gabimet - tallet me lojtarët e Arsenalit, por e pësoi si më keq

Mësohet kundërshtarja dhe orari i ndeshjeve gjysmëfinale, Distria Krasniqi do të përballet me xhudisten italiane

Xhudo
Barcelona po tenton ta bind top mesfushorin të largohet për t’i liruar vendin blerjeve të reja

Ka kohë që nuk keni parë një gol të tillë - turbullon me driblime disa mbrojtës dhe shënon talenti i Van Persie