Penza fiton ndeshjen e katërt ndaj Bashkimit, titulli vendoset në Prizren

(Foto: basketbolli.com)

Penza e ka fituar ndeshjen e katërt të “play-offit” në EBC Ligën e Femrave ndaj Bashkimit 72-58 (19:16, 13:21, 21:13, 19:8). Kështu titulli do të vendoset në ndeshjen e pestë, që zhvillohet në Prizren.

10 minutat e parë ishin të barabartë, ku asnjëra skuadër nuk arrinte të shkëputej në epërsi, derisa kjo pjesë përfundon 19:16 për vendaset. Në periudhën e dytë, mysafiret nga Prizreni ishin më të mira, duke e fituar këtë pjesë 21:13, për të shkuar në epërsi me shifrat 32-37.

Por, kundërpërgjigja e vashave pejane nuk vonoi dhe në periodën e tretë i përgjigjet me të njëjtën monedhë, 21:13, kurse rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 53:50.

Dhjetë minutat e fundit të përballjes ishin shumë interesante, ku herë njëra skuadër dhe herë tjetra kalonin në epërsi, duke e bërë sfidën dramatike deri në fund, ku Penza u tregua më e vëmendshme dhe më e përqendruar për të triumfuar në fund me shifrat 72-58.

Te Penza u dalluan Gabrielle Cooper me 23 pikë e 10 kërcime, Arbnore Përquku 14 pikë, 8 kërcime dhe 9 asistime dhe Valbona Bytyqi me 18 pikë, ndërsa te Bashkimi u dallua Aisha Balarabe me 14 pikë e 14 kërcime.

Të enjten do të zhvillohet finalja e pestë në Prizren, ku do të vendoset përfundimisht për titullin e kampionit.

Fjalët e para të Toni Kroos pasi luajti ndeshjen e tij të fundit në “Santiago Bernabeu”

Protagonist absolut, statistikat e Granit Xhakës flasin për dominimin e tij - shpallet lojtar i ndeshjes në finale

Conte te Napoli kërkon tre ish yjet e Serie A dhe garanci për blerjen e tyre

Pep Guardiola tregon fajtorin për humbjen ndaj Manchester United në finale të FA Cup

"Nuk do të toleroj dikë që të përdorë emrin tim" - Ter Stegen shpërthen dhe mohon të ketë folur me Laportan për Xavin

Supergoli i Granit Xhakës i jep Bayer Leverkusenit fitoren në Kupën e Gjermanisë