Chelsea triumfon ndaj Man Cityt dhe kalon në finale të Kupës FA

Chelsea ka fituar me rezultat minimal 1-0 ndaj Manchester Cityt në ndeshjen e vetme gjysmëfinale të Kupës FA.

Ekipi i Thomas Tuchel është treguar i fortë për ekipin e Pep Guardiolas duke u mposhtur në gjysmëfinale dhe duke siguruar kualifikimin në finale.

Pjesa e parë e ndeshjes u takoi për një nuancë Cityt, që pati menaxhimin e lojës dhe disa gjysmë-raste.

Megjithatë, vetëm Blutë gjetën golin me anë të Hakim Ziyech (7’), por ky gol u anulua për pozitë jashtë loje dhe ekipet shkuan në pushim me rezultat 0-0.

Në pjesën e dytë, përsëri City pati më shumë nga loja, duke krijuar më shumë raste, por vetëm Chelsea gjeti golin.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi me anë të Ziyech, i cili në minutën e 55-të shënoi për 1-0 pas asistimit të Timo Werner.

Pas këtij goli, City u hodh i gjithi në sulm duke tentuar me të gjitha forcat golin e barazimit, por pa pasur sukses dhe Chelsea në fund iu gëzua fitores dhe kalimit në finale.

Në finale, Blutë do të ndeshet me fituesin e takimit të nesërm mes Leicester Cityt dhe Southamptonit. /Telegrafi/

Qysh nga raundi i parë u vërejt se diçka nuk shkon me Tyson Furyn - tani publikohen pamjet

"Askush nuk donte të fliste me mua te Barcelona, ​​vetëm Eric Abidal” - ylli i ri francez tregon vuajtjet te gjiganti i La Ligas

Van Dijk dhe Alexander-Arnold qajnë për largimin e Kloppit nga Liverpooli

Tyson Fury i bëri një premtim befasues Oleksandr Usykut me të përfunduar dueli

Vëllain e Kylian Mbappes e pyesin tifozët

Vëllain e Kylian Mbappes e pyesin tifozët "a do transferohesh te Real Madridi?" - francezi i talentuar i lë të shtangur

Fury mund ta injorojë rimeçin me Usykun dhe të shkojë për një tjetër kundërshtar