Chelsea dhe Ajax ndahen baras në duelin që u shënuan tetë gola dhe u ndanë dy kartonë të kuq

Chelsea - Ajax . (Foto: Mike Hewitt/Getty Images)

Chelsea dhe Ajax kanë barazuar me rezultat 4-4 në një ndeshje që kishte gjithçka brenda saj.

Ajaxit i takoi pjesa e parë, ndërsa në pjesën e dytë Chelsea u rikthye në lojë.

Në pesë minutat e para u shënuan dy gola, për secilën skuadër nga një.

Christian Pulisic e Noussair Mazraoui . (Foto: Mike Hewitt/Getty Images)

Sulmuesi Tammy Abraham, në vend që të shënojë në portën e Ajax, e qëlloi të tijën për t’i kaluar holandezët në epërsi 1-0.

Por londinezët fituan penallti dhe në gol e shndërroi Jorginho për 1-1.

Ajax e ktheu epërsinë në minutën e 20-të kur këmbëshpejti Quincy Promes shënoi me kokë për 2-1.

Hakim Ziyech shënoi për 3-1 një super gol në fundin e pjesës së parë nga goditje e dënimit, që ishte afër këndit.

Në pjesën e dytë shënoi edhe talenti tjetër Donny van de Beek për 4-1.

Ky rezultat u duk që ndeshja u mbyll, por Chelsea kishte plane tjera.

Cesar Azpilicueta shënoi për 4-2 duke e shtyrë topin në rrjetë nga afërsia.

Ajax brenda dy minutash mbeti me nëntë lojtarë në fushë, ku Daley Blind dhe Joel Veltman morën karton të kuq.

I fundit shkaktoi penallti, ndërsa në gol e ktheu përsëri Jorginho për 4-3.

Reece James e solli baraspeshën në minutën e 74-të me një goditje të bukur, pas një topi të kthyer në transversalja (4-4).

Në minutën e 78-të, Chelsea shënoi edhe një herë me Azpilicuetan, por goli i tij u anulua nga VAR.

Krejt në fund Michy Batshuayi kishte dy raste, por ishte i pafat për t’ia sjell fitoren Chelseat.

Barazimi i sotëm e sjell edhe baraspeshën në grup, pasi Chelsea, Ajax dhe Valencia kanë nga shtatë pikë. /Telegrafi/

Real Madrid, kampion i La Ligas për herë të 36-të në historinë e klubit

“Nëse jemi këtu, është për shkak të tij”, Ancelotti i jep merita top yllit të ekipit për suksesin e Real Madridit

Katër gjërat pozitive në fitoren e Real Madridit: Guler shet bileta, Bellingham ‘Pichichi’, kthehet Cortuois dhe Modric me 'kontratë' të re

Titulli i fituar i La Ligës shënon një rekord historik për presidentin Florentino Perez

Girona ‘likuidon’ Barcelonën, shkruan historinë për vete dhe ‘asiston’ Real Madridin

Thomas Tuchel konfirmon një mungesë të madhe të Bayernit për ndeshjen me Real Madridin