Man City shkatërron Tottenhamin, largohet 14 pikë nga vendi i dytë (Video)

during the Premier League match between Manchester City and Tottenham Hotspur at Etihad Stadium on December 16, 2017 in Manchester, England.

Manchester City ka fituar derbin e javës në Ligën Premier ndaj Tottenham Hotspur me rezultat të thellë 4-1.

Skuadra e Pep Guardiolas ka vazhduar serinë e fitoreve dhe ndeshjeve pa humbje në Ligën Premier duke rritur epërsinë nga ndjekësi i parë në 14 pikë.

Ndeshja nisi me dominimin e Qytetarëve, të cilët shpejt gjetën edhe golin e epërsinë me anë të Ilkay Gundogan, i cili shënoi me kokë në minutën e 14-të për 1-0.

Festa e Gundoganit pas golit të parë (Getty Images)

Në vazhdimin e pjesës së parë, City vazhdoi me sulme tjera, por pa arritur të gjejnë përsëri golin dhe 45 minutat e parë përfunduar me epërsi minimale.

Pjesa e dytë nisi përsëri furishëm për skuadrën e Guardiolas, duke arritur t’i shënojnë edhe tri gola tjerë për të arritur një fitore të madhe.

De Bruyne shënoi një gol të bukur (Man City/Getty Images)

Ishte Kevin de Bruyne, i cili shënoi për 2-0 në minutën e 70-të pas një aksioni të mirë, ku u asistua nga shënuesi i golit të parë, Gundogan.

Në fund të ndeshjes ishte anglezi Raheem Sterling, i cili arriti t’i shënoj dy gola, ku i pari personal për 3-0 erdhi në minutën e 80-të pas asistimit të Leroy Sane, ndërsa ai i 4-0 erdhi në minutën e 90-të.

Sterling shënoi dy gola në derbi (Getty Images)

Fare në fund të ndeshjes ishte Christian Eriksen që shënoi golin e nderit për mysafirët për 4-1 dhe vulosi rezultatin përfundimtar të ndeshjes.

Pas kësaj fitore, City vazhdon kryesimin me 52 pikë, ndërsa Tottenhami renditet në pozitën e gjashtë me 31 pikë. Në ndeshjen e ardhshme, Qytetarët presion Bournemouthin, ndërsa Gjelat udhëtojnë te Burnley. /Telegrafi/

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Ekipi më i mirë i sezonit 2023/24 në Bundesliga, Granit Xhaka është ylli në mesin e yjeve të tjerë

Dy gjigantë gjermanë e duan Guirrasyn, mund ta sjellin sulmuesin me formën më të mirë në Evropë për një çmim të ulët

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

"Isha shumë afër të shkoja, detajet vendosën" - Xhaka kujton kohën kur ishte pranë marrëveshjes me Romën