Kosova U17 demolon Irlandën Veriore

Prej ndeshjes në ndeshje futbollistët e Kombëtares së Kosovës U-17 kanë luajtur mirë e më mirë.

Madje në ndeshjen e sotme kundër Irlandës Veriore djemtë e Kosovës me fitoren 4:0 e që ka mundur shumë herë të jetë më e thellë kanë luajtur valsin vjenez në fushën e gjelbër.

Prej fillimit të ndeshjes një mbizotërim i plotë i Kombëtares së Kosovës, ndonëse irlandezët verior kishin paraqitur përbërjen më të mirë duke inkuadruar në lojë, kryesisht lojtarë të pushueshëm.

Po kjo nuk u bëri punë sot përballë djelmoshave tanë mjaft të disponuar për lojë dhe të etur për fitore. Kështu që në minutën e 27-të pas një bashkëveprimi të mirë Robert Rrahmani shënoi golin e parë duke hapur kështu serinë e golave.

Ndonëse pjesa e parë u përmbyllë vetë me një gol, shikuar rastet Kosova ka mundur të shënojë edhe dy a tri gola. Edhe pjesa e dytë kanë nisur furishëm me kombinime të mira nga ana e futbollistëve të Kombëtares sonë, kështu që kapiteni Bajrush Osmani që ishte edhe promotor i ekipit shënoi golin e dytë për 2:0.

Vetëm një minutë më vonë ndaj Armend Gashit ndërhynë në mënyrë të palejueshme mbrojtësi nikoqir dhe gjyqtari kryesor John Mulroe u hamendësua por ishte asistentja e tij Ann Sweeny që reagoi dhe pastaj Mulroe tregoi pikën e bardhë nga e cila Muhamet Hyseni shtoi epërsinë në 3:0.

Futbollistët e Kosovës për asnjë moment nuk u ndalën e qarkulluan topin jashtëzakonisht mirë duke bashkëvepruar me qetësi dhe për mrekulli dhe në minutën e 57-të Edin Hyseini shënoi golin e katërt (4:0) duke vulosur kështu një fitore të bindëse dhe të madhe.

Futbollistët e Kombëtares së Kosovës ashtu si e nisën turneun me fitoren kundër Danimarkës e përmbyllën turneun me fitore kundër Irlandës Veriore dhe të vetmen humbje e pësuan ndaj nikoqirëve, në të cilën ishte bashkëveprues gjyqtari Campbell që haptas u ndihmoi futbollistëve të Republikës së Irlandës.

Zyrtare: Bundesliga me pesë skuadra në Champions duke iu falënderuar Dortmundit