LAJMI I FUNDIT:
Përfaqësuesja e Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës

5531 Artikuj

Info

Kosova si shtet është pranuar në FIFA dhe UEFA në vitin 2016.  Ekipi përfaqësues luan ndeshje zyrtare që nga ky vit.

Para luftës

Pas mëvetësimit të futbollit nga Serbia, ndeshjen e parë e zhvilluar me 14 shkurt 1993, kundër Shqipërisë.

Formacioni përbëhej nga Ahmet Beselica, Ardian Kozniku , Bardhyl Seferi, Fadil Berisha, Gani Llapashtica, Genc Hoxha, Isa Sadriu, Kushtrim Munishi, Muharrem Sahiti, Sadullah Ajeti dhe Selajdin Jerliu.

Pas luftës

Më 7 shtator 2002. Kosova për herë të parë pas Luftës së Kosovës luajti një ndeshje miqësore kundër Shqipërisë dhe ndeshja përfundoi me një humbje minimale prej 0-1.

Formacioni kishte lojtarë Ahmet Beselica, Ardian Kozniku, Arsim Abazi, Besnik Kollari, Fadil Ademi, Faruk Statovci, Ismet Munishi, Mehmet Dragusha, Sunaj Keqi, Xhevdet Llumnica dhe Zenun Selimi.

Më 15 qershor 2007. Një nga ndeshjet më të rëndësishme ndërkombëtare ishte një fitore 1-0 ndaj Arabisë Saudite.

Ishte hera e parë që Kosova luajti një ekip që ka marrë pjesë në Kupë e Botës.

Kristian Nushi shënoi nga penalltia në minutën e 84-të.

Leja nga FIFA për të luajtur miqësore

Kosova ndeshjen e parë zyrtare miqësore e ka zhvilluar kundër Haitit që u mbyll 0-0.

Më 13 janar 2014, ekipi kombëtar i është dhënë leja nga FIFA për të luajtur kundër shoqatave anëtare të FIFA-s.

Ndeshja kundër Haitit u zhvillua me 5 mars 2014, pas vendimit të FIFA-s.

Pas ndeshjes kundër Haitit, u zhvilluan edhe pesë ndeshje me Turqinë, Senegalin, Omanin, Guinea Ekuatoriale dhe në fund me Shqipërinë .

Fitorja e parë në këto miqësore ishte kundër Omanit me një fitore minimale 1-0 në shtëpi.

Eliminatoret e para

Më 9 qershor 2016 , Kosovës iu dha leje të luajë për kualifikimet e Kampionatit Botëror.

Kosova ishte në grup me Kroacinë, Finlandën, Islandën, Turqinë dhe Ukrainën. Mori vetëm një pikë nga këto kualifikime.

Formacioni më i mirë i sezonit në Superligën e Rumanisë, ylli i Kosovës pjesë e tij

Formacioni më i mirë i sezonit në Superligën e Rumanisë, ylli i Kosovës pjesë e tij

Ligat tjera
Rapidi konfirmon se dyshja Rrahmani dhe Krasniqi ftohen nga Kosova

Rapidi konfirmon se dyshja Rrahmani dhe Krasniqi ftohen nga Kosova

Përfaqësuesja e Kosovës
Dardanet fillojnë stërvitjet për ndeshjet kundër Kroacisë

Dardanet fillojnë stërvitjet për ndeshjet kundër Kroacisë

Përfaqësuesja e Kosovës
Ademi priti përzgjedhësin Foda dhe ekipin e tij, diskutojnë për kampin e qershorit dhe edicionin e ri të Ligës së Kombeve

Ademi priti përzgjedhësin Foda dhe ekipin e tij, diskutojnë për kampin e qershorit dhe edicionin e ri të Ligës së Kombeve

Superliga
Zeneli asiston dy herë, Celina shënon gol të bukur – këto janë statistikat e dyshes dardane në përballjen mes tyre

Zeneli asiston dy herë, Celina shënon gol të bukur – këto janë statistikat e dyshes dardane në përballjen mes tyre

Ligat tjera
Ademi dhe përzgjedhësi Foda mbajnë takim me përzgjedhësit e kombëtareve të grupmoshave

Ademi dhe përzgjedhësi Foda mbajnë takim me përzgjedhësit e kombëtareve të grupmoshave

Përfaqësuesja e Kosovës
Tetë vite nga pranimi i Kosovës në FIFA

Tetë vite nga pranimi i Kosovës në FIFA

Superliga
Tetë vjen nga pranimi i Kosovës në UEFA

Tetë vjen nga pranimi i Kosovës në UEFA

Sport vendor
Rashani dhe Muric në formacionin më të mirë të muajit në top pesë ligat evropiane, pjesë e tij edhe shumë yje botërore

Rashani dhe Muric në formacionin më të mirë të muajit në top pesë ligat evropiane, pjesë e tij edhe shumë yje botërore

Ndërkombëtare
‘Selfie’ me Xhakën i kushtoi shtrenjtë tifozit të vogël kosovar, babai i tij i tronditur: Një djalë 10-vjeçar nuk përbën rrezik për askënd

‘Selfie’ me Xhakën i kushtoi shtrenjtë tifozit të vogël kosovar, babai i tij i tronditur: Një djalë 10-vjeçar nuk përbën rrezik për askënd

Ndërkombëtare
Ndeshjet me Bullgarinë, Kosova U15 publikon listën me futbollistët e ftuar

Ndeshjet me Bullgarinë, Kosova U15 publikon listën me futbollistët e ftuar

Përfaqësuesja e Kosovës
Dardanet zhvillojnë stërvitjen e fundit para përballjes me Uellsin

Dardanet zhvillojnë stërvitjen e fundit para përballjes me Uellsin

Përfaqësuesja e Kosovës
Berisha: Idetë e Fodës na përshtaten në mënyrë ideale, ai na solli mentalitet gjerman

Berisha: Idetë e Fodës na përshtaten në mënyrë ideale, ai na solli mentalitet gjerman

Përfaqësuesja e Kosovës
Përzgjedhësi i Kosovës, Franco Foda përcjell nga afër ndeshjen mes Malishevës dhe Dukagjinit

Përzgjedhësi i Kosovës, Franco Foda përcjell nga afër ndeshjen mes Malishevës dhe Dukagjinit

Superliga
FIFA publikon renditjen e re – Kosova ‘ruan’ pozitën, Shqipëria bie për dy vende

FIFA publikon renditjen e re – Kosova ‘ruan’ pozitën, Shqipëria bie për dy vende

Përfaqësueset
“Kombëtaren siç nuk e keni parë asnjëherë tjetër”, FFK kërkon ta ndiqni në TikTok me një video me lojtarët që shkrihen së qeshuri

“Kombëtaren siç nuk e keni parë asnjëherë tjetër”, FFK kërkon ta ndiqni në TikTok me një video me lojtarët që shkrihen së qeshuri

Përfaqësuesja e Kosovës
Federata e Futbollit të Kosovës grumbullon talentë nga Evropa, SHBA-ja dhe Kanadaja në Saarbrucken

Federata e Futbollit të Kosovës grumbullon talentë nga Evropa, SHBA-ja dhe Kanadaja në Saarbrucken

Përfaqësuesja e Kosovës
Kosova U19 femrat luan tre ndeshje, përzgjedhësja Albina Rrahmani publikon listën

Kosova U19 femrat luan tre ndeshje, përzgjedhësja Albina Rrahmani publikon listën

Përfaqësuesja e Kosovës
A ka ardhur koha që Edon Zhegrova të jetë lider i ri i Kosovës?

A ka ardhur koha që Edon Zhegrova të jetë lider i ri i Kosovës?

Përfaqësuesja e Kosovës
Nisin punimet për rindërtimin e tërësishëm të fushës së “Fadil Vokrrit”

Nisin punimet për rindërtimin e tërësishëm të fushës së “Fadil Vokrrit”

Sport vendor
Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës ‘bombastike’ të lojtarit të talentuar

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës ‘bombastike’ të lojtarit të talentuar

Përfaqësuesja e Kosovës
“Ka pak Kosovë brenda meje, ndihem danez”, talenti që po mahnit Danimarkën nuk i konsideron Dardanët

“Ka pak Kosovë brenda meje, ndihem danez”, talenti që po mahnit Danimarkën nuk i konsideron Dardanët

Përfaqësuesja e Kosovës
Shkëlqimi i dardanëve U19 në Elite Round – Skautët e gjigantëve evropianë në ndeshjet e Kosovës si dhe e ardhmja, Maliqi: Ka futbollistë që tani meritojnë ftesën nga ‘A’-ja

Shkëlqimi i dardanëve U19 në Elite Round – Skautët e gjigantëve evropianë në ndeshjet e Kosovës si dhe e ardhmja, Maliqi: Ka futbollistë që tani meritojnë ftesën nga ‘A’-ja

Romak Zeqiri
Sakutët e Man Cityt ishin prezent në ndeshjen Hungari-Kosovë, zbulohet se cilin lojtar vëzhguan

Sakutët e Man Cityt ishin prezent në ndeshjen Hungari-Kosovë, zbulohet se cilin lojtar vëzhguan

Premier League